btbilgi

Arabalarımızda büyük bir çizik olduğunda hem canımız sıkılır hem de epey masraf çıkar. Fakat bazen küçük çizikler bile oldukça çirkin görünebiliyor. Ne yazık ki otomotiv sektörü hala küçük çizikleri engelleyecek kadar dayanıklı bir boya veya koruma keşfedemedi. Yeni geliştirilen bir şeffaf kaplama da bu sorunu komple çözmüyor ama en azından çizik oluşunca, çabuk iyileşebilen yapısı sayesinde biraz daha yardımcı olabilir.

Bu cila Almanya’nın Leibniz Yeni Malzemeler Enstitüsü ve Saarland Üniversitesi’nden ortak bir ekip tarafından geliştirilmiş. “Nanomer” cila siklodekstrin olarak bilinen halka şeklindeki moleküller içeriyor. Bu moleküllerin mısır nişastasından elde edildiği bilgisi verilmekte. Araba cilasının en ilginç özelliği ise, küçük çizik oluşumu ardından ısıtılarak orijinal haline geri dönebilmesi.

Mısır bazlı bu moleküller, uzun zincirli polimer molekülleri üzerine inci dizer gibi diziliyorlar. Siklodekstrin molekülleri bu zincirler boyunca serbest bir şekilde hareket edebiliyorlar. Ama uçlarda bulunan büyük durdurucu moleküller sayesinde zincirin kenarlarından düşmüyorlar. Siklodekstrin yüklü uzun zincir polimer molekülleri de, kimyasal bir reaksiyon aracılığı ile sırayla birbirine bağlanıyor. Sonuçta ortaya çıkan şey elastik bir polimer ağı olmakta. Bu ağ ısıtıldığında siklodekstrin halkaları zincirler boyunca kayarak, çizik yüzünden oluşan boşlukları dolduruyorlar.

Araştımacılar ilk denemelerde çizik iyileşme süresinin birkaç saat olduğunu görmüşler. Bunu daha iy ihale getirmek için karışıma bazı inorganik nanopartikül bileşenleri eklenmiş. Bu sayede iyileşme süresi bir dakikaya kadar indirilebilmiş. Cilanın bu sürede iyileşebilmesi için 100 sadece sıcaklığa kadar ısıtılması gerekiyor. Ekip halen üretim sürecini ölçeklendirip büyütmeye uğraşmaktalar. Ayrıca Nanomer teknolojisini ticarileştirmek için de endüstri ortakları arıyorlar. Enstitü bu seneki Hannover Messe fuarı dahilinde, 1-5 Nisan tarihleri arasında standlarında halka açık demonstrasyon yaparak ürünü sergiyelecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.