btbilgi

Renault-Nissan grubu 2016 sonunda bir açıklama yapıp, yeni nesil araçlarında Microsoft’un yeni bulut servislerini kullanacağını duyurmuştu. O zamandan beri proje üzerinde çalışmakta olan Microsoft ve iş ortakları, sonunda ‘Connected Vehicle Platform’unun hazır olduğunu aktarıyorlar. Renault-Nissan grubu da, bu teknolojiyi yeni nesil arabalarına uygulayacak ilk iş ortağı olarak belirtilmekte.

Microsoft’un ‘Connected Vehicle Platform’ (Bağlantılı Araç Platformu), arabalara Azure, Office 365 ve benzeri Microsoft bulut hizmetlerini getirmeyi amaçlamakta. Firma uzun zamandır Windows işletim sistemini bir şekilde otomobillere entegre etme rüyasını kurmaktaydı. Hatta bu niyetini ilk duyurduğu zaman epey şakaya konu bile olmuştu. O zamandan bu zamana hedef değiştiren Microsoft, şimdi işletim sistemini değil ama online servislerini otomobillere sokmaya çalışıyor.

20 Mart’ta bir duyuru yapan Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakı, ‘Alliance Intelligent Cloud’ (İttifak Akıllı Bulutu) olarak adlandırılan sistemi tanıttı. Hedef Renault, Nissan ve Mitsubishi Motors’un yaklaşık her ülkede satılan otomobillerinde bulut bağlantılı hizmetler sunabilmesi. Resmi basın açıklamasına göre, Connected Vehicle bulut hizmetleri paketi Azure altyapısı dışında “hem mevcut hem de gelecekteki ağ bağlantılı araç ve mobilite servislerini hepsini kapsayan” çözümler barındıracak. Bunlar arasında uzaktan kontrol servisleri, proaktif takip ve izleme, ağ bağlantılı navigasyon, ağ bağlantılı yardım, ağ üzerinden kurulan yazılım güncellemeleri ve benzer hizmetler var. Microsoft ayrıca bu platformun araçları gelecekteki akıllı şehir altyapılarına da bağlayabileceğini aktarıyor.

Microsoft bulut teknolojisine sahip olacak ilk otomobillerin Avrupa’da yeni Renault Clio ile, Japonya ve Avrupa’da satılan belli Nissan Leaf modelleri olacağını belirtmekte. Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakı ise hizmetlerin dahil edileceği araçların 2019 sonuna kadar piyasaya sürüleceğini açıklıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.