btbilgi

Girişimcilik Haftası’nın kutlandığı Mart ayı, bu alanda çalışan herkes için önemli bir zaman. Kendi işini kurmak ve bağımsız olmak isteyen kişiler, bu hafta boyunca birçok yerden gelen tavsiye ve yol gösterme fırsatlarından faydalanabiliyorlar. Girişimciler için internette ve farklı eğtim programlarında çok değerli bilgiler mevcut.

Küresel internet servisleri sağlayan GoDaddy’nin 2016 Girişimcilik Anketi’ne göre kendi işini kuran her 5 kişinin biri bunu yaptığı zaman öğrenciymiş. Ayrıca her iki girişimciden biri (yüzde 51 oranda) girişimci olmadan önce başka bir yerde çalışmış. GoDaddy Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminin çok dinamik olduğundan bahsetmekte. Genç nüfusu, yüksek potansiyeli ve teknolojiye hızlı uyum sağlayan yapısıyla Türkiye’nin girişimciler için heyecan verici bir pazar olduğuna dikkat çekiliyor.

İşte kendi ayaklarının üzerinde durmak isteyen girişimciler için GoDaddy’den bazı öneriler:

Neden siz?

“Neden” diye başlayan soruları yanıtlayın. Neden sizin fikriniz, başkalarından nasıl ayrışıyorsunuz? Neden bu işe girmek istiyorsunuz? Neden bu ürün veya hizmet? Hangi ihtiyaçları karşılıyorsunuz? Bu soruları yanıtlamak iş modelinizi planlamanın ve hedeflerinizi belirlemenin ilk adımıdır.

Online varlık oluşturmak

Ürün ve hizmetleriniz ne kadar iyi olursa olsun, insanlar sizi bulamazsa sizden ürün alamaz veya sizinle iş yapamazlar. Günümüzün dijital dünyasında insanlar bir ürün veya hizmet bulmak istediklerinde internette arama yapıyor, o yüzden bulunmanızı kolaylaştırmak adına sağlam bir online varlığa ihtiyacınız var.

Hedef pazar saptama

Ürününüze kimin ihtiyacı var? İdeal müşteriniz kim? Nerede yaşıyorlar? Ne yapıyorlar? Ürününüzü nasıl kullanacaklar? Hedef kitlenizi belirleyin ve onlarla iletişime geçmenin en iyi yoluna karar verin.

Sektör trendleri

İşinizin büyümesini desteklemek için sektörünüzdeki gelişmelere uyum sağlamalısınız. Bu, tüketici davranışlarındaki değişiklikler veya tedarikçi tarafındaki üretim veya ücretlendirmedeki değişiklikler olabilir. Yeni trendlerden haberdar olun ve iş yapış şeklinizi gerektiği gibi şekillendirin.

Finans durumuna hakimiyet

Eğer işinizi kurmaya yeni başladıysanız tüm olası giderleri değerlendirdiğinizden emin olun ve başlangıçtaki gelir beklentilerinizi gerçekçi tutun. Çalışan maaşları, tedarikçi ücretleri, ofis/mağaza giderleri gibi temel ödemelerinizi belirleyin. İşleriniz hareketlenmeye başladığında, yatırımlarınızı ve karınızı daha sağlıklı planlayabilmek adına finansal durumunuzu düzenli olarak değerlendirin.

Başarısızlıklardan ders çıkartma

Başarı her zaman kesin değildir. Ancak, fikrinize inancınız tamsa hatalarınızdan öğrenerek iş yapış şeklinizi iyileştirebilirsiniz. Finansal planınızı değerlendirin, pazarınızı ve ürününüzü derinlemesine inceleyin, ekibinizi ve liderlik yeteneğinizi gözden geçirin.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.