btbilgi

Veri gizliliğinden bahsedilirken şifre değiştirmek işin en basit kısmını oluşturuyor. Çoğu kullanıcının atladığı önemli bir nokta, elektronik cihazların ömürleri dolunca gerekli önlemleri almadan onları çöpe yollamak. Eski bilgisayarları ve akıllı telefonları geri dönüşüm süreçlerine veya ikinci el satışına vermek, çevre için yapabileceğiniz en iyi şey. Fakat bunu yaparken oluşan veri güvenliği tehlikelerinin de farkında olarak önlemler almak gerekiyor.

Güvenlik şirketi Rapid7 bu konuda bir araştırma gerçekleştirmiş. Araştırmaya göre ikinci el dükkanlarda satılan teknoloji ürünleri, önceki sahiplerinin kişisel verileriyle dolu durumda. Rapid7 güvenlik araştırmacısı Josh Frantz, altı ay boyunca yenilenmiş bilgisayar satan veya bağış kabul eden işletmelerden eski elektronik cihazlar toplamış. Bu cihazları satılmadan önce silmeye söz veren Frantz, proje için toplamda 650 dolar harcamış. Bu paraya 41 adet bilgisayar, 27 parça flash sürücü ve hafıza kartı, 11 adet sabit disk ve 6 cep telefonu elde etmiş.

Araştırma için tüm topladığı elektronik cihazların depolama birimlerini incelemiş. Frantz sonuçta çeşitli belgeler ve fotoğraflar içeren 366 bin’den fazla dosya bulduğunu belirtiyor. Ama asıl problem erişebildiği kişisel veri miktarı olmuş: 41 kişiye ait sosyal güvenlik numarası, 19 adet kredi kartı numarası, 6 adet ehliyet numarası ve 2 pasaport numarası.

Birçok geri dönüşüm veya bağış organizasyonu eski elektronik cihazları komple silme sözü veriyor. Fakat veri güvenliği açısından, kullanıcıların elektronik ürünlerini el değiştirmeden önce kendilerinin komple silmeleri her zaman önerilmekte. Frantz raporunda kullanıcı verilerinin kötü niyetli ellere geçmesini önlemenin en iyi yolunun, cihazı vermeden önce depolama birimini farklı yöntemlerle temizlemek olduğunu söylüyor.

Frantz bu konuda yardımcı olacak önerlerde de bulunmakta:

  • Mobil cihazlar için öncelikle içerik/veri sıfırlama işlemi yapmak.
  • Sıfırlama işlemi için iOS veya Android işletim sistemlerinin kendi ayar menüleri kullanılabilir.
  • Veya bu iş için özel tasarlanmış bir uygulama da kullanabilirsiniz.
  • Bununla yetinmeyip mobil cihazı fabrika ayarlarına döndürmek.
  • Eğer eski bir bilgisayarı veya dizüstünü satmayı düşünüyorsanız, sabit disklerin hepsini tamamen formatlamak.
  • Formatlama işlemini, diskten hiç bir veri elde edilemeyecek şekilde yeniden yazma ile yapan özel programlar bulunmakta. Bunlardan biri de kullanılabilir.
  • Eğer bilgisayarınızı geri dönüşüme vermeyi planlıyorsanız; sabit diski bir matkap veya çekiç ile fiziksel şekilde imha etmek en güvenli yol olarak gösterilmekte.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.