btbilgi

Fintech son yıllarda en çok ilgi gören bilgi teknolojileri konularından oldu. Dijitalleşme sürecinde yenilikçi çözümlere ihtiyacı olan bankacılık ve finans kurumları, teknolojik gelişmeleri artık yakından takip ediyorlar. Bu konuda hem startup şirketlerin hem de teknoloji devlerinin sunacakları daha birçok şey var. The Motley Fool sitesi yazarı Elizabeth Aldrich, yakın gelecekte giderek daha önemli hale gelecek 5 bankacılık teknolojileri trendini aşağıdaki gibi sıralamış:

Geleneksel bankalara son

Son yıllarda sadece online ortamda hizmet veren bankalar türemeye başladı. Bu bankalar dijital çağın tüketicilerine yeni ve farklı servisler sunabiliyorlar. Ayrıca fiziksel bir şubeleri olmadığı için de maliyetleri oldukça düşük. Bunlara örnek olarak ‘Ally Bank’ ve ‘Synchrony Bank’ verilmiş. 2019 ve ötesinde bu türden bankaların daha da artacağı, hatta geleneksel bankacılığa ciddi bir rakip oluşturabilecekleri öngörülmekte.

Bir hizmette özelleşmiş bankacılık

Online bankaların paralelinde göreceğimiz bu trend, bankacılığı bildiğimiz şekilden çıkartabilir. Geleneksel bankalar daha fazla müşteri çekebilmek için becerebildikleri her türlü hizmeti sunmaya çalışıyorlar. Halbuki dijital çağın müşterileri bazen tek bir şeyi harika yapan bir online banka istiyor olacaklar. Mesela tasarruf hesaplarında her zaman en yüksek faizi verebilen ama başka pek fazla özelliği olmayan online bir banka, bu faiz oranına gelemeyen geleneksel bankalardan daha çekici olabilir.

Müşteri memnuniyeti için yapay zeka

Bankacılık teknolojileri arasında en heyecan verici olanlarından biri yapay zeka. Müşterilerin artık tek bir soru için bir saat çağrı merkezi görevlisini beklemeye sabrı yok. Yapay zeka destekli chatbot gibi çözümler bu noktada bankalara müşterileri kaçırmamada yardımcı olacak. Başka bir açıdan da, her çeşit müşteriye doğru ve hızlı servisi sunabilmek için insanlar ve yapay zeka beraber çalışacaklar. Siri benzeri dijital asistanları bankacılık sektöründe giderek daha fazla göreceğiz.

Özelleşmiş hizmetler için büyük veri

Büyük veri ve veri analitiği teknolojileri geliştikçe, bankalar da ellerindeki devasa miktarda müşteri bilgisini daha verimli kullanmanın yollarını keşfediyorlar. Artık yavaş yavaş müşterilere özelleşmiş hizmetler sunmanın zamanı geldi de geçiyor. Algoritmalar sayesinde bankalar bizim ne zaman ve ne kadar para harcadığımızı analiz edecekler. Yapay zeka bize en uygun hesap tipini veya kredi kartı seçeneklerini, insanlardan daha iyi saptayacak.

Hedefli ödüller ve fırsatlar

Veri analizinin bir başka güzel yanı da, tüketici davranışlarını tahmin edebilme becerisi getirmesi. Bankalar kendilerinde hesap açacak potansiyel müşterilere hediyeler ve fırsatlar sunmaya çok alışık. Ama geleneksel bankalar artık tüketicilerin neye ihtiyacı olduğunu veya ne gibi bir fırsat tercih edeceğini bilemeyebilirler. İşte yenilikçi bankacılık teknolojileri sayesinde müşterileri takip etmek ve başka bankaya kaptırmamak için geri çeviremeyeceği bir fırsat sunmak eskisinden daha kolay olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.