btbilgi

Instagram bugün tam bir e-ticaret şirketi olma yolundaki yeni adımını duyurdu. Yakında mobil platforma online alışveriş yapma özelliği geliyor. Kredi kartı veya ödeme bilgileriniz Instagram’da saklanacak ve uygulama içi satın alma işlemi hızlı şekilde yapılabilecek. Bunun karşılığında firma satıcıdan belli bir komisyon alacak. Uygulama içi alışveriş sisteminin ilk aşamada Burberry, Nike, Adidas, Dior, H&M, MAC Cosmetics, Michael Kors, Oscar de la Renta, Prada, Uniqlo, Warby Parker ve Zara dahil olmak üzere 20’den fazla marka tarafından kullanılacağı bilgisi verilmekte.

Uygulama içinden satılan ürünlerin sayfalarının altlarında, büyük mavi bir “Instagram’da Ödeme Yap” butonu bulunacak. Kullanıcı buna basarak e-posta adresini, teslimat bilgilerini ve ödeme yöntemini girecek. Hepsi tamamsa sipariş verilecek ve satıcıya sipariş bilgisi gidecek. Bu özellik gelmeden önce platformdan satış yapabilmek için, satıcıların potansiyel müşterileri kendi web sitelerine bir pop-up pencere ile yönlendirmesi gerekiyordu. Bu da müşterilerin ek işlemlerle uğraşmaktansa alışverişi bitirmeden çıkmalarına yol açabiliyordu.

Instagram platforma uygulama içi alışveriş butonu ekliyorInstagram bu özellik ile müşterilerin uygulama içinden ürün satın alma işlemlerini tamamlamalarına fırsat veriyor. Böylece platform üzerinden hızlı ve daha fazla alışveriş yapılabilecek. Bu da platformun sahibi Facebook için ek bir gelir imkanı demek oluyor. Facebook’un açıklamalarına bakılırsa, firma sosyal medya üzerinden e-ticaret ve dijital ödeme seçeneklerini artırmaya çalışıyor.

Şimdilik Facebook üzerinde depolanan ödeme bilgileri sadece Instagram için kullanılacak. Yakın gelecekte bu bilgilerin başka uygulamalar içinde e-ticaret olanakları için devreye sokulması mümkün. Mesela firma WhatsApp içinde güvenli online ödemeler için, blokzinciri bazlı özel bir çözüm geliştirmekte olduğunu söylemişti. Facebook sisteme eklediğiniz ödeme verilerini ve kredi kartı bilgilerini üçüncü parti şirketlerle paylaşmayacağı yönünde garanti de veriyor.

Instagram platforma uygulama içi alışveriş butonu ekliyorYapılan açıklamaya göre platform üzerinden alışverişlerde Visa, Mastercard, American Express, Discover kartları ve PayPal ödemesi kullanılabilecek. Sistemin birkaç hafta içinde markalara ve kullanıcılara açılması planlanmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.