btbilgi

Teknoloji firması Nvidia’nın bu seneki GTC 2019 etkinliğinde tanıttığı şeyler arasında en eğlencelisi büyük ihtimalle bir yapay zeka uygulaması. GauGAN adı verilen bu uygulama sayesinde, kullanıcılar birkaç tıkla çizdikleri basit şekillerin anında harika manzara fotoğraflarına dönüşmesine şahit oluyorlar. Mesela kahverengi bir çizgi çekip bir dağa dönüşmesini veya mavi bir boya parçasının denize dönüşmesini anında görebilirsiniz.

GauGAN uygulaması Nvidia’nın nöral ağ platformu sayesinde tasarlanmış. Uygulamada üç çizim aracı var: bir boya kabı, bir kalem ve bir fırça. Ekranın altında ise bir dizi nesne şablonu bulunuyor. Mesela bulut seçip ekrana çizmeye başladığınızda, yapay zeka otomatik şekilde fotogerçekçi bir bulut üretiyor. Bu özellik fotoğraf/resim işleme yazılımlarındaki bas-yapıştır bulut etiketlerinden çok farklı. Çünkü yapay zeka siz çizerken gerçek zamanlı şekilde bulut yapıyor. Yani varolan bir bulut fotoğrafını kesip ekrana yapıştırmıyor.

Uygulama multimodal bir yaratım yöntemi barındırmakta. Yani iki farklı kullanıcı aynı şekli çizse bile, GauGAN ikisine de farklı nesneler üretebiliyor. İkisi de ekrana ağaç şablonu ile birer düz çizgi çekerse, ikisine değişik görünen ağaç gövdeleri hazırlıyor. Bu da her seferinde yeni bir yaratıcı sonuç alınmasını garanti etmekte.

Nvidia bu uygulamayı RDX Titan GPU donanım platformu üzerinde, Tensor işlem altyapısını kullanarak gerçek zamanlı hale getirmeyi başarmış. Her ne kadar bazı geliştirmeler ile GauGAN değişik platformlarda çalışabilecek olsa da, halen en iyi gerçek zamanlı üretim sonuçları Nvidia’nın kendi donanımı ile alınabiliyor. Farklı işlemcilerle yapılacak denemelerde gerçek zamanlı manzara üretiminin birkaç saniye gecikme gösterebileceği ifade edilmekte. Ayrıca geliştirme ekibi henüz üretilen manzaraların istedikleri kalitede olmadığını da söylüyor. Yani daha da iyi sonuçlar için biraz daha uğraşılması gerekli.

Firma GauGAN’ı eğitebilmek için Flickr fotoğraf platformundan topladığı 1 milyon imajı kullanmış. Sadece telif izni olan fotoğraflar seçilmiş ve programa fotoğraflardaki yüzbinlerce nesne tanıtılmış. Yapay zeka nesnelerin başka nesnelerle olan etkileşimine de hakim. Mesela üretilen fotoğraf üzerinde mevsim değişikliği özelliğini kullanırsanız, ağaçların üzerindeki yaprakların ortadan yok olduğunu görebiliyorsunuz. Veya göl kenarındaki bir ağacın sudaki yansıması da gerçek zamanlı şekilde üretilebiliyor.

GauGAN’ın başta video oyun ve görsel eğlence sektörü olmak üzere farklı kullanım alanlarının söz konusu olduğu aktarılmakta. Yakın zamanda herkese açık bir online demo oluşturulması da söz konusu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.