btbilgi

Fidye yazılımı saldırıları 2018’in son aylarında gözle görülür bir düşüş kaydetti. Fakat ülkemizde hala etkisini sürdürmekte olan bir fidye saldırısı dalgası gözlemlenmekte. Güvenlik firması Trend Micro’nun hazırladığı 2018 Tehdit Raporu, Türkiye ile ilgili bilgiler de içeriyor. Buna göre dünyadaki fidye yazılımı saldırılarının yüzde 4’e yakını Türkiye’de gerçekleşmiş. 2018’in Aralık ayında gerçekleştirilen saldırılara bakıldığında dünyada ABD, Brezilya, Hindistan, Vietnam ve Meksika’dan sonra en çok saldırıya uğrayan 6’ıncı ülke Türkiye. Ayrıca ülkemiz Avrupa çapındaki fidye saldırılarında ilk sıraya yerleşiyor.

Fidye yazılımları özellikle uygun veri yedekleme altyapıalrına sahip olmayan şirketler için hala büyük bir tehdit olarak görülmekte. Fakat başka bir açıdan bakıldığında, tespit edilen fidye yazılımı saldırılarının ve yeni fidye yazılımı ailelerinin sayısında da azalma kaydedilmekte. Bu da siber suçluların bu tehdide yönelik ilgilerinin azaldığına işaret etmekte deniliyor. Bunun başlıca nedenleri arasında makine öğrenme ve akıllı davranış takip gibi gelişmiş tespit yöntemlerinin yaygınlaşması var. Ek olarak bu tür saldırılara uğrayan şirketlerin eskisi gibi fidye ödemeye yanaşmaması da etkili olmakta.

Türkiye’de ise etkisini göstermeye devam eden fidye saldırıları, Orta Doğu’daki diğer ülkelerde tespit edilen saldırıların toplamı ile neredeyse aynı sayıda. Özellikle .XLS ve .EXE uzantılı eklere sahip sahte e-postalar yoluyla yapılan saldırılar, siber suçluların en çok kullandığı yöntemler arasında yer almaya devam ediyor. Bankacılık, satış noktası, makro ve mobil zararlı yazılımların değerlendirildiği raporda özellikle son kullanıcılara yönelik tehditlerin yoğunlaştığı belirtilmekte. Kripto madenciliğe yönelik Coinminer ise, en çok tespit edilen zararlı yazılımlar arasında yer alıyor.

Avrupa bölgesinde bankacılık ve finans sektörüne yönelik zararlı yazılımların tehdidine en çok maruz kalan 2’inci ülke yine Türkiye olarak raporlanmış. Bu saldırıların ortak noktasının da son kullanıcılar olduğuna dikkat çekilmekte. Raporda şirketlerin, çalışanlarının önemli bir risk kaynağı olduğunu göz önünde tutmaları ve gerekli siber güvenlik eğitimlerini kısa aralıklarla vermeleri önerilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.