btbilgi

Nesnelerin İnterneti (IoT), fiber optik, kablosuz iletişim ve sensör teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla, akıllı şehir konseptleri gerçeğe dönüşmeye başlıyor. Milyonlarca kişinin yaşadığı İstanbul gibi metropollerde gerçekleştirilecek değişiklikler, hem o şehirde yaşayanlar hem de istihdam için önemli etkilere sahip olacak. IDC’ye göre 2022 yılında akıllı şehirler için yapılacak teknoloji yatırımları 158 milyar doları bulacak. Bu yatırımların içinde akıllı veri merkezi sistemleri de bulunmakta.

Yerli veri merkezi firması Radore, akıllı şehirler için yapılan yatırımların başarılı olması için veri merkezlerinin önemine dikkat çekiyor. Tüm dünyanın yatırımlarına hız verdiği akıllı şehir çalışmalarının, dev dijital dönüşüm bütçelerinin doğru değerlendirilebilmesi açısından büyük önem taşıdığı aktarılmakta. Ayrıca BT altyapısı yatırımlarının doğru yapılması, belediyecilik ve kamu hizmetleri için de ciddi sonuçlara sahip olacağı bir gerçek.

Bulut tabanlı teknolojiler, mobil uygulamalar ve biyometrik çözümler şimdiden akıllı şehir altyapılarında sıkça kullanılmakta. Radore akıllı şehirler için çözüm üreten şirketlerin ve yerel yönetimlerin, akıllı veri merkezi sistemleri konusunda dikkate almaları gereken başlıkları şu şekilde özetliyor:

Erişim

Yüksek seviyede yedeklilik ve çalışabilirlik oranına sahip bir veri merkezi, akıllı şehirlere giden yolda hayati önem taşıyor. 7/24 çalışabilen kritik uygulamalar sayesinde akıllı şehirlerin ihtiyaç duyduğu altyapılar hayata geçirilebiliyor.

Güvenlik

2017 yılında İsveç’e yapılan DDoS saldırısı tren seferlerinin aksamasına, 2015’te Ukrayna’daki siber saldırı sonucunda elektrik şebekesinin tamamen kapanmasına sebep olmuştu. Bu nedenle fiziksel ve siber güvenlik anlamında yüksek standartlara sahip veri merkezleri, şehrin kritik işlemlerinin emanet edileceği bir ortamın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Performans

5G ve fiber altyapıların sağlayacağı çözümler en düşük gecikme süreleriyle yanıt verilmesini sağlayacak. Akıllı veri merkezi projelerinin merkezinde bulunan ağ sisteminin de bu hıza ayak uydurabilmesi, anlık olarak alınan milyonlarca talebi işleyerek ilgili yerlere bu veri trafiğini dağıtabilmesi gerekiyor.

Enerji verimliliği

Yüksek işlem hacmi için kullanılacak veri merkezlerinin en büyük gideri enerji olmaya devam edecek. Fakat veri merkezlerinin şehrin merkezine konsolide edilmesi ile veri merkezinde elde edilen sıcaklığın kullanılabilmesi mümkün olacak. Örneğin Norveç gibi ülkeler bu alanda yaptıkları çalışmalarla, veri merkezi iklimlendirmesi sırasında ısınan havayı kullanarak tesisin çevresindeki binaların ısıtılmasını amaçlayan projeler geliştiriyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.