btbilgi

Elektrik motorlu araçların yaygınlaşması ile epey ilginç inovasyonlar görmeye başladık. Bunlardan biri de 2010 yılında ilk örneğini gördüğümüz üç tekerlekli bir araç. O sene gerçekleştirilen ‘Automotive X-PRIZE’ ödülünü kazanan Twike, içten elektrikli bir bisiklet. Fakat dışarıdan bakılınca iki kişilik sevimli bir araba gibi duruyor. Şimdi bu aracın en yeni versiyonu olan Twike 5 tanıtıldı. Görünüşü bakılırsa araç ilginçliğinden hiç bir şey kaybetmeden modern bir hale almayı başarmış.

Twike 5: Hem minik bir araba, hem de elektrikli bisikletTwike 5 iç mekanizması olarak, hala özünde bir elektrikli bisiklet. Fakat elektrikli motoru eskisine göre çok daha güçlü. Araç artık saatte maksimum 190 kilometre hıza çıkabiliyor. Ayrıca 100 kilometrede 8 kW/s enerji harcayan batarya paketi ile yaklaşık 500 kilometrelik mesafeye sahip. Ağırlığı sadece 495 kilogram ve bu sayede inanılmaz verimli bir araç haline gelmiş durumda. Sürücüsü ister trafikte duruyor, isterse de uzun yola çıkıyor olsun; aracın içindeki bisiklet pedalları sayesinde aynı anda hem egzersiz yapıp hem de bataryaların dolmasına katkıda bulunabiliyor. Sizinle birlikte yanınızda oturan yolcunuz da isterse güzel bir egzersiz yapabilir.

Twike 5: Hem minik bir araba, hem de elektrikli bisikletAraç her versiyonda biraz daha geliştirilerek en son haline ulaşmış. Twike 5 öncekilere göre daha iyi bir aerodinamik gövdeye sahip. Daha düşük hava direnci demek, aracın daha uzun mesafede daha az elektrik kullanması anlamına geliyor. Kapalı bir gövdeye sahip olması aracın aynı zamanda sağlam ve güvenli hale de getirmekte. Aracın kabini su geçirmiyor ve kilitlenebiliyor. Arka tarafta kargo veya bavul taşımak için bir bölüm bile var. Yani tatile çıkarken rahat davranabilirsiniz.

Twike 5: Hem minik bir araba, hem de elektrikli bisikletTwike 5 seri üretime geçtiği zaman 50 bin Euro gibi bir fiyatla satılacak. Tasarımcıları daha küçük bir elektrik motoru ve daha küçük bir batarya paketine sahip alt modeli ise 30 bir Euro’ya satışa sunmayı hedfliyorlar. Peki bu aracı trafiğe çıkartabilmek için ehliyete ihtiyacınız var mı? İşte orası biraz karışık. Avrupa çapında elektrikli bisikletler için saptanmış motor gücüne bakılırsa, birçok ülkede sadece motorsiklet ehliyeti ile kullanılabilecek. Ama bazı ülkelerde araba ehliyetine ihtiyaç olabileceği de hatırlatılmakta. Twike 5’in piyasaya ne zaman sürüleceği konusunda ise henüz kesin bir bilgi verilmemiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.