btbilgi

Yakın gelecekte her işletme bir dijital işletme haline gelmeye ihtiyaç duyacak. Fakat çoğu kurumun bu hale gelebilmesi için daha uzun bir yolu var. Şirketler dijital dönüşüm ile gelecek eşi görülmemiş fırsatlardan yararlanmak için teknolojilerini modernize etmek durumunda. Peki hangi ülke dijital dönüşümde ne durumda? Dell Technologies’in son araştırması bu konuda bazı bilgiler veriyor. Ayrıca ülkelerin dönüşüm endeksleri de hazırlanmış.

Dell’in 2016’dan sonra ikinci kez sunduğu Dijital Dönüşüm Endeksi’nin (Digital Transformation Index) yenisi, pek çok kurumda dijital dönüşüm programlarının emekleme evresinde olduğunu göstermekte. Endeks 2018 yazında bağımsız araştırma şirketi Vanson Bourne tarafından düzenlenen bir çalışma sonucunda oluşturulmuş. Araştırmada 42 ülkeden/alt bölgeden orta ve büyük ölçekli şirketlerden, 4 bin 600 işletme lideri katılımcı olarak yer almış. Araştıramda işletmelerin BT stratejileri, iş gücü dönüşüm girişimleri ve temel bir dijital işletme özellikleri kümesi karşısında algılanan performans düzeyleri incelenmiş.

Araştırma raporunda gelişmekte olan pazarların dijital açıdan en olgun düzeye ulaştığı aktarılmakta. Küresel sıralamanın zirvesinde Hindistan, Brezilya ve Tayland yer almakta. Beklenenin tam aksine, gelişmiş pazarlar arka sıralara düşmekte. Örnek olarak Japonya, Danimarka ve Fransa’nın en düşük dijital olgunluk puanlarını alması gösterilmiş.

Kaynak: Dell Techologies Digital Transformation Index

Türkiye içinde bulunduğu EMEA bölgesinde birinci sırada yer almış. Güney Afrika ve Portekiz ise ikinci ve üçüncü sırada bizi takip ediyorlar. Gelişmekte olan pazarlar, gelişmiş ülkelerdeki sadece yüzde 40’lık oranla karşılaştırıldığında “etkilenme yerine etkileme” becerisi konusunda kendilerine daha çok güveniyor (yüzde 53) denilmekte. Dijital dönüşümün tüm şirket geneline yayılması gerektiğini itiraf eden işletme liderleri oranı, hem dünyada hem de Türkiye’de yüzde 78’i bulmakta.

Dijital Dönüşüm Endeksi ilerlemenin yavaş olduğunu ve işletmelerin şiddetli değişim hızına ayak uydurmakta zorluklar yaşadığını ortaya koyuyor. Dijitali benimseyenlerin yüzdesi artarken, üst sırada ilerleme olmadığına da dikkat çekilmekte. Yaklaşık her 10 kuruluştan dördü (yüzde 39), kıyaslama çalışmasında dijital açıdan en gelişmemiş iki grupta (Dijitalde Geride Kalanlar ve Dijital Takipçiler) yer alıyor. Dünya çapındaki şirketlerin sadece yüzde 5 kadarı ‘Dijital Lider’ olarak tanımlanıyor. Bu oran 2016 yılından bu yana değişiklik göstermemiş durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.