btbilgi

Kriptoparaların yaygınlaşması ile ilgili büyük bir problem var. Tonla kullanıcı kriptopara birimlerine sahip ama hala gerçek hayatta yeterince kullanmıyorlar. Özellikle de alışveriş için benimsenmiş değiller. Bunun sebeplerinden biri insanların dijital alternatif paralara yeterince güvenmiyor olması. Bir başka sebep de Bitcoin başta olmak üzere tüm kriptoparaların spekülatif değer kazancı/kaybına açıklığı. Fakat bu sorunları aşmak için uğraşan bazı yenilikçiler var, 2gether onlardan biri.

2016 yılında Madrid şehrinde kurulan fintech startup şirketl 2gether, kullanıcıların alışverişte kriptopara birimlerini rahatça harcamasını sağlayan, ön ödemeli bir Visa banka kartını piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Verilen resmi bilgiye göre kart kullanıcıları alışverişlerinde isterlerse Euro veya şu yedi kriptoparadan istedikleri biri ile ödemeyi seçebilecekler: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), XRP, Bitcoin Cash (BCH), EOS, Stellar (XLM) ve Litecoin (LTC). Kart ödeme sırasında seçilen kriptoparayı anında talep edilen para birimine çeviriyor.

2gether kartın Avrupa çapında, ‘Eurozone’ listesine giren tüm ülkelerde kullanıma sokulacağını açıklamakta. Bu listede Avrupa Birliği’nin 28 üye ülkesinin 19’u bulunmakta. Yani kriptopara alışveriş kartı Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlanda, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Kıbrıs, Latvia, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’da kullanılabilecek.

Şirket bu kart sayesinde kriptoparaların alışverişte doğrudan kullanımına dair oluşan engellere son vermesini hedefliyor. 2gether müşterileri sadece kartı kullanmakla kalmayacak, aynı zamanda kriptopara bakiyelerini tutmayı, satın alma ve satma işlemlerini yapabilecekleri bir Android ve iOS mobil cüzdan uygulamasını da kullanabilecekler. Firma satın alımların ve satışların ekstra komisyon ödemesine yol açmayacağını da özellikle belirtiyor.

2gether banka kartı sayesinde kriptopara ile alışveriş2gether önce İspanya’da gerçekleştirilen beta lansmanının ardından, Eurozone bölgesinde genişleme sürecinde. Firma bu servisin devreye sokulması için kesin bir tarih belirtmemiş. Yine de kartı kullanmaya aday kullanıcıların mobil uygulamayı indirip hazır olabilecekleri ifade ediliyor. Müşterilerin kartı ve uygulamayı tüm özellikleri ile kullanmak için, firmanın KYC (know-your-customer) kimlik onaylama prosedürlerini tamamlamaları talep edilmekte.

Firmanın bir diğer planı da 27 Mart’tan itibaren kendi kriptopara birimi olan “2GT”nin piyasaya sürülmesi. Piyasaya sürme operasyonunda (IPO) yaklaşık 5 milyon Euro gelir sağlanacağı tahmin edilmekte. Token satışı tüm AB vatandaşlarına açık gerçekleştirilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.