btbilgi

Bu hafta gerçek hayatta robotik uygulamaları için önemli sayılabilir. Çünkü dünyanın ilk robot vale cihazı, Fransa’nın Lyon-Saint-Exupéry havalimanında devreye sokuldu. Üreticisi olan Stanley Robotics firması yıllardır bu çözüm üzerinde çalışmaktaydı. Uzun süren denemeler sonucunda, Aéroports de Lyon ortaklığı ile proje hayata geçilirdi. Artık havalimanına arabalı gelen yolcular, arzu ederlerse araçlarını Stan isimli bu becerikli roborların eline bırakabilecekler.

Sistem şu şekilde çalışıyor: Sürücü arabasını özel bir dizi hangardan boş olan birine sokuyor. Bu hangardaki sensör ve kameralarla araç taranıp markası, modeli ve tipi saptanıyor. Sürücü araçtan çıkıp abonelik kartını ekrana gösteriyor ve hangar bölmesi kapanıyor. Diğer taraftaki kapı açılıyor ve robot vale Stan kendi kendine bölmeye gelip, taşıma aparatını aracın altına sokuyor. Stan aslında robotik bir araç çekme kamyonundan çok farklı değil. Stan aracı hangardan alıp uygun olan ilk boş yere bırakıyor. Sürücü geri gelince kartını okutuyor ve robot vale bu sefer arabayı bıraktığı yerden alıp hangara teslimat için götürüyor.

Stanley Robotics firması robot valenin insanlara göre yüzde 50 daha verimli çalışabildiğini iddia etmekte. Buradaki verimlilik kriteri, robotların aynı boyuttaki park alanına yüzde 50 kadar daha fazla araç park edebilmesi şeklinde ifade ediliyor. Bu beceri robotların daha dar yerlere araba sokabimesi ile mümkün. Çünkü arabayı bir robot taşıyınca, arabanın iki tarafında insan valelerin kapı açması için gerekli boşluklara ihtiyaç kalmıyor. Ayrıca robotlar her arabanın nerede olduğunu biliyorlar ve arabaları 2-3 sırada arka arkaya park edip, daha hızlı çıkartabiliyorlar.

Robot vale Stan aslında otonom araba teknolojileri ile aynı özellikleri paylaşmakta. Robotlar devamlı etraflarını tarıyor, sensörler ve kameralarla yollarını buluyor ve karşılarına çıkan şeylere karşı doğru tepkiler verebiliyorlar. Tabi ki otonom arabalara göre avantajları var, çünkü sadece kendilerine ayrılmış alanda çalışıyorlar ve gerçek trafiğe çıkmak gibi zorlu bir işle uğraşmak durumunda değiller. Bu da kendi kendine sürüş verimliliklerini artırıyor.

Robot vale Stan bir Fransız havalimanında çalışmaya başladıStanley Robotics ve Lyon-Saint-Exupéry havalimanının anlaşmasına göre robot valeler tüm park alanlarında çalışmayacaklar. Şimdilik sadece altı büyük parktan birinde görev yapacaklar. Bu da 500 arabalık bir parka dört Stan robot düşmesi anlamına geliyor. Robotlar bu alanda günde 200 aracı park edip geri götürme kapasitesine sahipler. Diğer park alanlarına göre daha ucuz olması da, robotlara büyük sorumluluk vermek demek oluyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.