btbilgi

İnsanlık Mars’a ve diğer gezegenlere gitmek için önce Ay’dan geçecek. NASA uzun zamandır insanlı Mars görevlerine başlangıç noktası olması amacıyla Gateway (Geçit) isimli bir proje üzerinde çalışmaktaydı. Ay yörüngesi için inşa edilecek yeni bir istasyon, hem Ay araştırmaları hem de Mars’a gidecek uzay gemisinin çıkış noktası olarak kullanılacak. Havacılık ve uzay teknolojileri firması Lockheed Martin de, NASA’nın Gateway projesi için uyumlu ilk prototip habitat örneğini tamamlayarak bir adım daha atılmasını sağladı.

NASA’nın ‘Keşif Ortaklıkları için Yeni Uzay Teknolojileri’ (NextSTEP) programının ikinci aşaması itibarı ile geliştirilen habitat, tahmin edebileceğiniz gibi Dünya üzerinde inşa edilmiş durumda. Bu yerleşim birimi öncelikle uzayda gerekli teknolojilerin testleri, insan arayüzlerinin denemeleri ve yaşama şartlarıın incelenmesi için değerlendirilecek.

Şimdiye kadarki uzay istasyonları hep Dünya’nın alçak yörüngesinde çalışmak için yapılmıştı. Fakat Gateway istasyonu bir Ay yörüngesi üssü olacak, dolayısı ile farklı sistemler ve uygulamalar gerekeceği açık. Lockheed Martin’in prototip yaşam birimi, ‘Habitat Ground Test Article’ (HGTA) ismini taşıyor. İnsanlı derin uzay görevlerinde ihtiyaç duyulacak sistemleri test etmek için kurulan birim, aynı anda astronotlara ev ve laboratuvar görevi üstlenecek.

Lockheed Martin bir Ay yörüngesi üssü prototipi inşa ettiHGTA hayatına Uzay Mekiği’nin Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) kargo taşıyan modüllerinden biri olarak başlamış. ‘Donatello Multi-Purpose Logistics Modules’ (MPLM) denilen bu çok amaçlı lojistik modüllerinden biri alınmış ve 1,5 sene boyunca büyük değişikliklere maruz kalmış. Tasarımında üç boyutlu yazıcılarla prototipleme, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi en yeni araçlar kullanılmış. Firma modülün tüm alanını değerlendirebilmek için neredeyse birimi baştan tasarlamış ve HGTA ortaya çıkartılmış.

HGTA halen Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde bulunmakta. Modül NASA’nın NextSTEP programının bir parçası olarak, önce bir astronot ekibini misafir edecek. Astronotlar Mart ayının son haftasını modülde yaşayarak geçirecekler. Bu arada hem tasarım öğeleri test edilecek, hem de Uluslararası Yerleştirme Sistemi Standardı (IDSS) gibi yeni bağlantı mekanizmaları denenecek. Modül daha sonra optimizasyon için Lockheed’e iade edilecek ve program güncellemeler ile devam ettirilecek. Bu habitatı yakın gelecekte Ay yörüngesi için inşa edilecek Gateway istasyonunun sağlam bir parçası olarak görme ihtimalimiz çok yüksek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.