btbilgi

Huawei’nin Mobil Dünya Kongresi 2019’da tanıttığı ilk katlanabilir akıllı telefon Mate X, dünya çapında büyük ilgi gördü. Telefon aynı zamanda Huawei’nin ilk 5G destekli akıllı telefonu olma özelliğini de taşıyor. Şimdi bunun üzerinde bir de dünya birinciliği geldi. Küresel bağımsız denetim hizmetleri firması TÜV Rheinland, Mate X akıllı telefona dünyanın ilk 5G CE sertifikasını vermiş durumda.

TÜV Rheinland’in verdiği sertifika, akıllı telefonun titiz bir test ve değerlendirme sürecinden geçtiğini ve Avrupa Birliği Bildirim Organı tarafından onaylanan dünyanın ilk 5G akıllı telefonu olduğunu göstermekte. Mate X bu özelliği barındırdığı Balong 5000 çip setine borçlu. Balong 5000 çipseti 2G, 3G, 4G ve 5G’yi tek bir yonga ile destekleyebilen, 7nm üretimden çıkmış özel bir çipset. Dünyanın ilk çok modlu 5G SoC’si (system-on-a-chip) sayesinde tüm ağlara bağlanabilmesi mümkün.

Balong 5000 çipseti 6GHz’de 4,6Gbps (düşük frekans bandı, 5G ana frekans bandı) hız ile, 5G ağlarında en yüksek indirme hızını sunarak sektörde bir standart oluşturmuş denilebilir. Huawei Mate X bu sayede kullanıcılar ve telekom operatörleri için farklı donanım gereksinimlerine ve formatlarına uyarlama yeteneği ile, aynı anda SA ve NSA’yı destekleyen dünyanın ilk çipi. Ayrıca telefonun katlanabilen ince gövdesinde, ileri teknoloji ürünü dört adet 5G anteni de mevcut.

5G CE sertifikasyon testini geçen Huawei Mate X’in, cihaz tasarımı ve tüm geliştirme sürecinde gerekli olan kurallara ve regülasyonlara tamamen uygun olduğu bilgisi verilmekte. Beyan edilen şartnamelere göre radyo frekansı (RF), elektromanyetik uyumluluk (EMC), güvenlik ve SAR rakamları CE’nin sertifikalandırma kural ve standartlarını karşılıyor. Huawei bununla kalmayacak, planlar arasında TÜV Rheinland ile çalışmaya devam etmek var. Hedef iletişim ürünleri teknolojileri için gerekli sertifikasyon araştırmaları için birlikte çalışmak ve ticari kullanım için 5G terminallerinin ölçeğini teşvik etmek için standartların belirlenmesinde rol oynamak da var.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.