btbilgi

Kuantum bilgisayarlar son yılların en çok konuşulan trendlerinden biri. Henüz tam anlamıyla kullanılmaya başlanmadı ama geldiklerinde bilişimin bir çok alanında fark yaratmaları umut ediliyor. Bunların arasında makine öğrenme algoritmalarına büyük bir destek sağlamak da var. Bu üstün hesaplama gücüne sahip bilgisayarlar, yapay zeka sistemlerine bugünün en iyi teknolojisi ile bile  tespit etme imkanının olmayacağı veri yığınlarını işleme gücü verebilecekler.

IBM araştırma ekipleri bu yönde çalışmalar yapıyorlar. ‘Nature’ jurnalinde yayımlanan bilimsel makale, temelde yeni algoritmalar gerektirmeden çok daha güçlü yapay zeka uygulamları yapmamızın yolunu gösteriyor. Kuantum bilgisayarlar sayesinde güçlenecek yapay zeka, ‘özellik haritalama’ (feature mapping) olarak adlandırılan beceriye sahip olacaklar.

Bu beceride, bir konudaki her şeyi çözmek için ona ait veriler temel bileşenlerine ayırılır. Mesela imajları taramak için eğitilmiş bir makine öğrenme algoritması, görüntüdeki her bir pikselin rengini analiz edebilir. Böylece resmin ne gösterdiğini ortaya çıkarabilecek kalıpları arayabilir. Geleneksel  bir bilgisayarda çalışan günümüzün makine öğrenme sistemleri zaten bu konuda oldukça iyi. Fakat araştırma raporunda, bir kuantum bilgisayarın yapay zekaya devasa veri setlerinde daha küçük kalıpları arayabilecek işlem gücünü sağlayacağından bahsedilmekte.

Peki bu beceri nerelerde kulanılabilir? Mesela tıbbi araştırmalardan elde edilen veri yığınlarında yeni trendler bulmak veya iklim değişikliğine dair yeni yaklaşımlar geliştirmek için kullanılabilir. IBM kuantum bilimleri uzmanları henüz bu kombinasyon ile neler yapılacağına dair tüm konuları hayal bile etmekte zorlandıklarını itiraf ediyorlar. Çünkü böyle sistemlerle henüz hangi türden ince ayrıntılara ve veri yığınlarında ne tür kalıplara bakacaklarını bile bilemiyorlar.

Araştırma ekibi kuantum bilgisayarların yaklaşık beş yıl içerisinde bu fayda seviyesine gelebileceğine ve biliminsanlarının çok daha fazla işine yarayacak uygulamalar oluşturulacağına eminler. Böylece daha önce çözümü bilinmeyen sorunlar için bile kuantum bilişim devreye sokulabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.