btbilgi

Robotlar gelecekte her türlü şekilde gelebilecekler. Farklı görevler için çok değişik biçimlere, uzantılara, aparatlara ve uç birimlerine sahip olacaklar. Normalde biri size bie robot düşün derse, onu origami ürünü bir çiçek gibi hayal etmezsiniz. Fakat MIT’den (Massachusetts Institute of Technology) bir araştırma ekibi aynen bu şekilde ve hiç hayal etmeyeceğiniz bir tasarım gerçekleştirmiş. Üç boyutlu baskı ile imal edilen bu robot tutucu, kendi ağırlığının 100 katını bile kaldırabiliyor.

Robotlarda görmeye çok alışık olduğumuz tutacak biçimleri çoğunlukla kıskaç şekillerden oluşur. Bu şekil genelde işe yarar, özellikle de standart nesneleri, mesela kutuları kaldırmada başarılıdır. Fakat hassas nesneler, zayıf yapılı ürünler ve canlı nesneleri tutmada iyi değildir. Şimdiye dek bu türden robot ellere dokunma hissi eklemeyi deneyen projeleri de görmedik değil. Bu projeler de kendi çaplarında iyi fikirler ama bazen bu koniye benzer tutacak gibi yenilikçi fikirlere daha çok ihitiyaç var.

Kağıt bir çiçeğe benzeyen robot tutacak, ilk bakışta origami sanatının bir eseri gibi duruyor. Bu cihaz üç bölümden oluşmakta. Hava geçirmez çift yüzeyli bir cilt, 16 parçalı bir silikon kauçuk iskelet ve bunları harekte geçiren bir hava pompası. Çiçek görüntüsünün altındaki iskelet, hava geçirmez bölüme gaz verilince açılma hareketi yapıyor. Gaz bu bölmeden geri çekilince ise kapanıyor. Kapandıkça da ortasında bulunan nesnenin etrafını sarmakta. Yumuşak yüzeyli origami robot el, gücünden ödün vermeden yakaladığı nesneye uyum sağlayabiliyor. Böylece hassas nesnelere zarar vermeden toplamak mümkün oluyor.

MIT’nin ‘Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory’ (CSAIL) biriminde projenin lideri olan Prof. Daniela Rus yaptığı açıklamada, “Hedefimiz yiyecekleri otomatik olarak paketleyebilecek bir robot oluşturmak. Paketleme sorununa bundan önceki yaklaşımlar yalnızca belli nesne kategorileri ile sınırlı. Çok hafif nesneler, kutular veya silindir gibi şekillere uyan nesneler. Fakat bu kıskaç sistemiyle farklı şeyler yapılabileceğini gösterdik. Bu robot el şarap şişelerinden brokoliye, üzümlere ve yumurtalara kadar geniş bir ürün yelpazesi için daha uygun bir çözüm oluşturmakta. Bu çözüm, bildiğimiz kadarı ile yumuşak robotlar alanında bir ilk oldu” diyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.