btbilgi

Google çok kısa bir zaman aralığı içinde iki önemli sosyal medya ve sohbet servisini durdurmak zorunda kaldı. Birincisi Google Plus ve diğeri de Allo. Her ne kadar bu ikisinin kapatılması firmanın sosyal servislerdeki gücünü azaltıyor olsa da, kullanıcılar devamlı yeni şeyler bulmakta geri kalmıyorlar. Buna örnek olarak, gençlerin Google Docs kullanıp çok basit bir paylaşım özelliğini bir sohbet ortamına çevirmiş olmaları verilebilir.

The Atlantic gazetesinin haberine göre, Google Docs okul öğrencilerinin en yeni sohbet uygulaması haline gelmiş durumda. Öğrenciler bu iş için Google’ın kendi sohbet arayüzünü kullanmıyorlar. Onun yerine bu online ofis paketinin bir özelliğini devreye sokuyorlar. Google’ın ofis dokümanları bir kullanıcı tarafından açılabiliyor ve paylaşım hakları verilerek birden fazla kişi tarafından aynı anda kullanılabiliyor. Böylece birden fazla kişi gerçek zamanlı şekilde bir belgeyi düzenleyebilir, tüm kullanıcılar da bu düzenlemeleri gerçek zamanlı şekilde görebilir hale geliyor.

İşte öğrenciler bu özellik ile öğretmenlerinden gizlice sohbet edebilmekteler. ABD’de birçok okulda dersler sırasında akıllı telefon ve onunla beraber gelen sohbet uygulamalarını kullanması yasak. Buna karşın derslerde bilgisayarların kullanılmasına destek veriliyor. Google da özellikle Chrome online işletim sistemi ve bunu barındıran ucuz dizüstü Chromebook bilgisayarlarını eğitim sisteminde mümkün olduğu kadar yaymaya çalışmakta. Hatta bu alanda Microsoft ve Apple’ın eğitim çözümleri ile rekabet ettiğini de biliyoruz.

İşte öğrenciler Google Docs’un paylaşım özelliğini, telefonlarını kullanamadıkları zaman değerlendirmekte. Gruptaki (mesela sınftaki) bir öğrenci bir Docs belgesi açıyor ve herkese paylaşım veriyor. Herkes de aynı belge içine istediğini sırayla yazarak bir sohbet ortamı oluşturuyorlar. Ayrıca öğretmenin paylaştığı ders notu belgeleri de kopyalanıp bu işe yaramakta. Öğretmen öğrencileri ders notlarını kullanıyor sanırken, öğrenciler aslında belge üzerinden muhabbet ediyorlar. Öğrenciler kimin ne yazdığını anlayabilmek için de cümlelerinde farklı fontlar ve renklere başvurmakta.

Bu trendin olumlu bir yanı ise, öğrencilerin yasaklar karşısında bu türden ofis ve verimlilik uygulamalarını farklı özeliklerini öğrenerek dertlerini kendi başlarına çözebiliyor olmaları denilmekte. Bu türden ofis uygulamalarının giderek daha fazla özelliğe sahip olduğu bir noktada, gençlerin böyle zekice çözümler bulmalarının kendi çapında bir başarı kabul edilmesi söz konusu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.