btbilgi

Uluslararası vergi, denetim ve danışmanlık şirketi KPMG, ‘Transport Tracker’ isimli raporunda küresel lojistik sektöründeki gelişmeleri ve trendleri ele alıyor. Raporun en yeni sürümünde özellikle uluslararası gemicilik sektörüne dikkat çekilmekte. Günümüzde her sektörden her firmanın karşı karşıya olduğu dijitalleşmeye ayak uydurma konusunda, gemicilik sektörünün diğer pek çok sektöre göre geride kaldığı raporda aktarılan önemli noktalardan.

Rapora göre sektörde birçok sistem halen kağıt üzerinde ilerliyor. Bu durumun yarattığı en önemli sorun verimlilik alanında. “İlk gelene ilk hizmet” esası nedeniyle bir geminin operasyon süresinin yüzde 40’ını limanda geçirmesi, verimlilik konusunda büyük sorun yaratıyor denilmekte. Gemilerin yüksüz olarak seyahat ettiği zaman dilimi de göz önünde bulundurulduğunda, zamanlarının yalnızca yüzde 36’sının şirketler için değer yarattığı vurgulanıyor. KPMG’ye göre bu durum karşısında veri analizi, en karlı rotaların tespit edilmesini sağlayarak soruna çözüm sunabilecek teknolojilerin başında yer almakta.

Rapora bakılırsa Çin’in 1,2 trilyon dolar değerindeki “Bir Kuşak, Bir Yol” projesi, yakın gelecekte gemicilik sektörünün küresel ölçekte büyümesine katkıda bulunacak. Proje, dünyanın en büyük ihracatçısı konumundaki Çin’i Orta Asya ve Rusya aracılığıyla, Avrupa ve Ortadoğu ile bir araya getirecek. Proje hayata geçirildiğinde Asya, Afrika ve Akdeniz’deki limanlar arasında bir ağ oluşturacak. Hedef bölgelerdeki liman altyapısına yatırım yapan Çin, ayrıca “Bir Kuşak, Bir Yol” projesini Kuzey Kutup bölgesine genişletecek “Polar İpek Yolu” için altyapı çalışmaları ve yeni denizcilik rotalarına yönelik planlarını açıkladı.

Raporda dijitalleşme konusunda sektör genelinde bir yavaşlık yaşansa da, önde gelen firmaların teknoloji girişimlerine hız verdiklerinden bahsedilmekte. Örnek olarak Maersk ve IBM’in, 2018 yılında dünya genelindeki konteynerlerin takibi ve yönetimi için blokzinciri temelli çözümü olan ‘TradeLens’i veriliyor. Dünya çapında 20 liman ve terminal işletmecisini kapsayan bu platform, taraflar arasında şeffaflığı ve bilgi paylaşımını iyileştirmeyi amaçlıyor. Ayrıca bir diğer örnek de Antwerp Liman İdaresi ve blokzinciri startup’ı T-mining firmasının geliştirdiği, menşe belgesi ile bitki sağlık sertifikası gibi belgelerin dijitalleştirilmesi ve otomasyonuna yönelik çözüm.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.