btbilgi

Lastik üreticisi Brisa ve Workinlot girişimcilik platformu iş birliği, 2018’de ‘Yolculuğun Öncüleri’ programına vesile olmuştu. Bir açık inovasyon programı olan Yolculuğun Öncüleri, geleceğin lastik, trafik ve mobilite inovasyonları konularında girişimci adaylarını bir araya getirmek için planlanmıştı. Programın 3 etapta gerçekleştirildiği ve 24 farklı şehirde 50 üniversiteye ulaşıldığı bilgisi veriliyor. Programın sonucunda gerçekleştirilen finalde, 86 proje arasından 7 finalist yarıştı. Birincilik Stroma Vision isimli girişimci grubunun.

Final etabında yarışan Bluedot, Stroma Vision, Gloits, Apptoway, Selvi Technology “UYAZ” Roadbuddy ve Phoneix Enerji girişimleri burada bir dizi yönetici ve uzmanın değerlendirmesinden geçti. Bu girişimler Lastiklerin Geri Dönüşümü, Lastik Ömrü ve Performansının Ölçülmesi, Karakteristik Lastikler, Yolda Kalmaya Son, Akıllı Üretim, Yolculuk Deneyiminin Geleceği, Hizmetin Geleceği, Yolculuğun Geleceği gibi özel kategorilerde projeler sundular.

Yolculuğun Öncüleri programının final öncesindeki 3 etapta finalistlere para ödülü, mentörlük ve girişimcilik eğitimleri fırsatları sunulmakta. Ayrıca programa öncülük eden Brisa firması, finalde jüri tarafından birinci seçilen Stroma Vision girişimine 10 bin TL’lik bir maddi ödül de verdi. Elektrikli araç kullanıcılarının mobil uygulama aracılığıyla kendilerine en yakın şarj ünitesini bulabildiği, randevu ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebileceği Bluedot girişimi ikinci oldu ve Kolektif House üyeliği kazandı.

Sürücü davranışlarını analiz ederek sürücüleri uyku, yorgunluk ve dikkat dağınıklığı gibi hallerde uyaran Stroma Vision, araçların ön camına monte edilen kızılötesi sensör ile sürücüleri uyarıyor. Uyarıyı alan sürücü veya filo merkezi ise yolculuğu durdurarak veya yolculuğa ara vererek yolculuğun güvenliğini sağlama imkanına kavuşuyor. Girişim, sensöre yüklenen görüntü işleme yazılımıyla ölümlü kazaları azaltmayı hedefliyor. Girişimden sürücüler faydalanabildiği gibi, çok sayıda aracın operasyonunu yöneten filolar da faydalanabiliyor.

İkinci olan Bluedot girişimi ise, elektrikli araç kullanıcılarının kendilerine en yakın lokasyonda sarj ünitelerini bulmalarını sağlayan bir mobil pazar yeri olarak hizmet veriyor. Girişim elektrikli araç sahiplerine ödeme ve rezervasyon imkanı sunarken, şarj ünitesi sahiplerine yönelik gelir modeli oluşturuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.