btbilgi

Siber saldırganlar için kullanıcıları dahil edecekleri sahtekarlık ve oltalama operasyonlarında belli ortamları daha çok tercih ediyorlar. Bunların arasında ilk sırayı her zaman sosyal medya almakta. Sosyal medya kullanıcılarının yeterli güvenlik bilincine sahip olmayışı, sınırlı güvenlik önlemleri ve sosyal medyadaki siber suçlarla ilgili katı bir düzenlemenin bulunmaması suçluların bu alanda rahatça at koşturmalarını sağlamakta.

Güvenlik firması Bitdefender’ın verdiği bilgiye göre hackerlar yalnızca sosyal medya platformlardan yıllık yaklaşık 3,5 milyar dolar kazanç sağlayabilmekte. Siber suçlular bu platformları daha çok kötü amaçlı yazılımları dağıtmak, bilgisayar korsanlığı araçları satmak, kara para aklamak ve uyuşturucu satışları için kullanıyor. Sadece 2015 ve 2017 yılları arasında ABD’deki sosyal medyaya bağlı siber suçların en az 300 kat arttığı saptanmış. Bu artışın altında çoğunlukla uygulamalar, reklamlar ve bağlantılar yoluyla yayılan şifreleme yöntemleri yatmakta olduğu aktarılıyor.

Saldırganlar sosyal medya platformlarını, kullanıcılarla çok düşük maliyetle bağlantı kurmak için farklı şekillerde değerlendiriyor. Saptanan kurbanlar şifreleme, fidye isteme, zararlı reklam yazılımı ve kimlik avı kampanyalarıyla saldırıya uğratılıyorlar. Ayrıca kötü niyetli yazılımlar ve oltamala faaliyetleri ile de kurumsal ağlara zarar vermek ve hem müşteri bilgilerini hem de kurumsal verileri çalmak için geniş çaplı operasyonlar düzenleniyor.

Bitdefender’a göre ürün ve hizmetlerini tanıtmak veya hayran kitlelerine ulaşmak için sosyal medyayı kullanan şirketler, siber korsanların hedef tahtasında. Şirketlerin güvenlik önlemleri almadan sosyal medya platformlarında korunmasız bir şekilde dolaştığını belirten firma, her 5 şirketten birine sosyal medya aracılığıyla kötü amaçlı bir yazılımın bulaştığını ifade etmekte.

Şirketler sosyal medya platformlarında sunulan hizmetleri bilinçsizde ve araştırmadan kullanmayı deneyebiliyorlar. Bunun sebebi de çoğu şirketin küçük bütçelerle çalışıyor olması, yani her zaman hesaplı bir reklam kampanyası fırsatı ilgi çekiyor. Bu sayede siber suçlular geniş hackleme becerilerine ihtiyaç duymadan kullanıcıları tuzağa düşürebiliyorlar. Özellikle bu platformlarda sunulan reklam araçları, kullanıcıları aldatmak için kullanılabiliyor. Bu durum reklamlara tıklayan kullanıcıların farkında olmadan kötü amaçlı yazılımların cihazlarında çalışmasına neden oluyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.