btbilgi

Dünya üzerinde milyonlarca insan kendi kendilerine yemek yiyemiyor. Bazıları fiziksel engellerden, bazıları da psikolojik sıkıntılardan kaynaklanmakta. Bu sebeple bakıcılarla veya aile ile yaşamak zorunda kalan yetişkinler bulunuyor. Bu konuda bir şeyler yapmak isteyen Washington Üniversitesi araştırmacıları, bir senedir insanlara yemek yedirebilecek bir robot üzerinde çalışıyorlarmış. Bu cihaz basitçe, ucuna çatal takılı olan bir robot kol. Ama tabi ki olay sadece bununla bitmiyor.

Robot kol kişinin önündeki tabaktan çatal yardımı ile yiyecek parçalarını alabiliyor, bunları kişinin yüzüne doğru konumlandırabiliyor ve ağzına doğru mesafede tutabiliyor. Kolun kendisi masaya veya tekelekli sandalyeye bağlanacak kadar hafif ve esnek. Robotun gelecekte engeli olan kişilere yemek yedirme konusunda ideal bir yardımcı olması hedeflenmiş.

Robotlar insanlara yemek yedirmeyi de öğreniyorPeki bu robot kol bunları nasıl yapıyor? Aslında çoğumuzun yaparken hiç düşünmediği yemek yeme eylemi, bir robot için epey karmaşık. Araştırmacılar önce insanların bir çatalı nasıl ve ne şekilde kullandıklarını incelemiş. Mesela sert bir havuç ile pürüzsüz bir üzüm veya yumuşak bir muzun yüzeyi aynı değil. İnsanlar bunları çatalla delerken farklı basınç seviyeleri ve saplama şekilleri kullanıyorlar. Önce bir grup denek alınmış, laboratuvarda üzerinde sensör olan bir çatalla bir mankene yemek yedirmeleri istenmiş. Burada tüm hareketler sensörler aracılığı ile kaydedilmiş.

Ardından yiyecek parçasını doğru yüksekliğe çıkarmak ve kişi yiyene kadar çatalı sabit tutmak öğretilmeliydi. Burada deneklerden robot kolun tuttuğu yiyecek parçalarını yemeleri istenmiş. Denemelerde farklı yiyecek parçalarının, rahat ağıza sokulabilmesi için farklı açılarda ve ve biçimlerde olması gerektiği saptanmış. Mesela bir havuç parçasının ortasında çatal saplandıysa, o parçanın hepsini rahatça ağzınıza atamazsınız.

Tüm toplanan veriler sayesinde artık robot 12 farklı yiyeceği ayırt etmek için nesne tanıma özelliğini kullanıyor. Bunlar elma, muz, biber, brokoli, kavun, havuç, karnabahar, küçük domatesler, üzüm, kavun, kivi ve çilek. Hepsi için farklı bir saplama ve tutma stratejisine sahip. Ayrıca robot kullanıcının yüzünü de tarıyor ve açık bir ağız bulup, çatalın ucundaki yiyeceği oraya doğru uzatabiliyor.

Araştırmacıalr henüz işin başında olduklarını söylüyorlar. Bu çözüm her ne kadar pratik gibi dursa da, ideali robotun masada yemek yemeye yardım ettiği kişinin başkaları ile konulmasına da fırsat vermesi. Başka bir sorun ise yemeğin parçalara bölünmesi. Robot kol henüz bunu yapamıyor ama ileride bunu da başaracak başka bir uygulama hazırlanabilir. Ekip robota makarna ve pilav gibi başka yiyecekleri de tabaktan almayı öğretecek. En son aşamada ise robotun daha önceden hiç deneyimi olmadığı yiyecekleri kesip, kullanıcıya doğru biçimde yedirmesi olacak. Henüz bu çözüm ticarileşmeye çok uzak. Fakat proje geliştikçe kullanılan robot kol ve yazılımın standart bir hale getirilmesi mümkün.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.