btbilgi

erkenSTEM eğitim sistemi, ilk önce Uğur Okulları çapında başlatılan bir yaklaşım. Okul öncesi ve ilkokul kademesinde gerçekleştirilen sistem ile erken yaştan itibaren sorgulayan, analitik düşünen, yaratıcı, iletişim becerileri yüksek bireyler yetiştirmek hedefleniyor. 4 ila 10 yaş arasındaki öğrenciler 8 aylık eğitim süresince her iki ayda bir projeyi hayata geçirirken, küçük yaştan itibaren ezbercilikten uzak bir eğitim alma şansına sahip oluyorlar.

erkenSTEM yaklaşımı Uğur Okulları’nda 3 yıldır uygulanmakta. Bahçeşehir Üniversitesi STEM Merkezi (BAUSTEM) akademik desteği ile gerçekleştirilen sistem, bu sene Artırılmış Gerçeklik (AR) gibi yenilikçi konuları da kapsamakta. Uğur Okulları Genel Müdürü Nevzat Kulaberoğlu konuyla ilgili yapılan açıklamada yarının güçlü ekonomilerinin, bugünün ve yarının trendlerine ayak uyduran, dijital dönüşümü gerçekleştirmeye çalışan ülkeler olacağını hatırlatıyor. O yüzden de öğrenciler ile teknolojinin iyi yönlerini tanıştırmaya çalıştıklarını aktarmakta.

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Öğretim Üyesi ve BAUSTEM Direktörü Doç. Dr. M. Sencer Çorlu ise, erkenSTEM programının bugüne kadar 30 binin üzerinde öğrenciye ulaştığını belirtmekte. Her sınıf seviyesinde bir etkinlik ve hikaye kitabına ek olarak, öğretmenler süreç boyunca sürekli şekilde destekleniyor. Detaylı bir rehber program kitabı ve bir web sitesi bulunmakta. Ayrıca dönem başlarında öğretmenlerin deneyim paylaşabilmeleri için toplantılar ve öğretmen destek seminerleri organize ediliyor.

erkenSTEM sisteminde öğrenciler yıl boyunca ‘Makineler Dünyası’, ‘Yeşil Dünyamız’, ‘Bilişim Dünyası’ ve ‘Hayal Dünyamız’ olmak üzere 4 ayrı tema üzerinde çalışıyor. Makineler Dünyası teması ile mühendisliğe, Yeşil Dünyamız ile fen bilimlerine, Bilişim Dünyası ile teknolojiye; Hayal Dünyamız ile de matematiğe hazırlanmaları amaçlanmış. Bu yıl programdaki ders kitaplarına entegre edilmiş olan AR teknolojisi ile, öğrencilerin kitaptaki karakterleri ve olay örgüsünü hem görerek hem duyarak hem de okuyarak deneyimlemesi sağlanmakta. Bu sayede çoklu algı harekete geçiriliyor, öğrenmelerinin sürdürülebilir olması hedefleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.