btbilgi

Google firması 2018’de görme engelliler ve görüşünde sorun yaşayanlar için özel bir uygulama tanıtmıştı. Lookout isimli bu uygulama, akıllı telefonun kameraları aracılığı ile kullanıcının etrafını gerçek zamanlı olarak tarıyor ve yapay zeka analizi yardımı ile neyin ne olduğunu saptıyor. Uygulama kullanıcı için trafik işaretlerini okuyabilmekte, nesnelerin nerede olduğunu söylemekte, paraları ayırt edebilmekte ve ürün paketlerini okuyup bunların hepsini sesli olarak kullanıcıya bilgi verebilmekte.

Geçen seneden beri Lookout üzerinde çalışmakta olan Google, artık uygulamayı kullanıcılara açma zamanı geldiğine karar vermiş. Duyurudan beri uygulamanın makine görüşü ve analiz kalitesini artıran firma, artık Google Pixel akıllı telefonlarda kullanıma açmış durumda. Firma her yeni teknoloji gibi yüzde 100 sonuç almanın her seferinde mümkün olmayacağı konusunda uyarı da yapıyor. Fakat görünşe bakılısa Lookout bu hali ile bile epey faydalı olacak. Google daha şimdiden kullanıcılardan geri dönüş toplamaya başlamış bile. Geri dönüşler ile teknolojinin daha da kullanışlı hale getirilmesi mümkün.

Lookout’u kullanabilmek için görme engelli veya görme sorunlu kişinin uygulamayı açıp, Pixel akıllı telefonunu boynuna asması gerekli. Veya gömlek/ceket cebine de konulabilir, fakat kameranın kullanıcıdan dışarıya doğru bakması gerekiyor. Bu sayede akıllı telefon kamerası kullanıcının önünü ve etrafını sorunsuz şekilde devamlı tarayabilmekte. Uygulama taradığı nesneleri sesli biçimde kullanıcıya aktarıyor ve normalde yardım gerekeblecek şeyleri kendi başlarına yapmalarına destek oluyor.

Bu kullanışlı uygulamanın Pixel akıllı telefonlar dışındaki cihazlara ne zaman sunulacağı henüz belli değil. Ayrıca Lookout şimdilik sadece ABD’de yaşayan kullanıcılara açılmış. Ama Google uygulamanın en kısa zamanda her türlü cihaza ve başka ülkelere de getirileceğini söylüyor. Akıllı telefonlar dışında, gelecekte uygulamanın akıllı gözlükler veya kamera taşıyan farklı cihazlar için de kullanılacağını düşünmek boş bir hayal sayılmaz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.