btbilgi

Online ödeme teknikleri ve biyometrik kimlik onaylama çözümleri geliştikçe e-ticaret güçleniyor. Müşteriler artık hem online dükkanlarda, hem de fiziksel mağazalarda daha fazla güvenlik talep etmeye başladılar. Günümüzde ödeme yapmanın artık banknot dışında tonla yenilikçi şekli var. Mesela akıllı telefonunuzdaki sanal cüzdanla, cihazlara şifre girerek veya parmak izinizi taratarak. Hollanda kökenli dijital güvenlik firması Gemalto, gelensekel banka kartı aracını parmak izi tanıma ile birleştirerek farklı bir çözüm geliştirmiş.

Birleşik Krallık’daki Natwest bankasında ilk kez alan testleri yapılacak olan çözüm sayesinde, biyometrik kimlik onaylatma fiziksel dünyaya olabilecek en pratik şekilde girmekte. Gemalto’nun tasarladığı banka kartlarının üzerinde minik bir parmak izi tarayıcı modül var. Sadece banka kartına değil, bu tarayıcı kredi kartlarına veya modern çipli kimlik kartlarına bile entegre edilebilmekte. Parmak tarayıcısı olan kartların kalınlık veya boyut olarak cüzdanınızdaki diğer normal kartlardan bir farkı yok.

Kullanımı da çok basit, mağazada veya restorandaki POS cihazında bir ödeme yapacağınız zaman, kimliğinizi kanıtlamak için kart üzerindeki parmak izi tarayıcıya bastırmanız yeterli. Bunun dışında parmak iziyle onaylama yapan ödeme cihazları veya akıllı telefonlara/tabletlere takılan ek kart okuyucularla da çalışabiliyor.

Natwest bankası bu kartların ilk denemesini önümüzdeki ay, birkaç yüz seçilmiş müşteri ile yapmaya başlayacak. Müşteriler kişisel verilerinin sadece kart üzerinde tutulduğunu bilmekten memnun olacaklardır. Bu sayede hackerlar telefona veya banka hesaplarınıza sızmada daha fazla zorluk çekecekler. Yine de kişilerde parmak izi kopyalamak için çeşitli yöntemler olduğunu da hatırlatalım, yani içinde yaşadığımız dijital dünyada her şekilde dikkatli olmakta fayda var.

Fakat bu teknolojinin şifre veya PIN yazmaktan daha güvenli olduğu kesin. Gemalto çözümüne o kadar güveniyor ki, normalde kart dokundurarak ödeme yöntemlerindeki para transferi limitine artık gerek bile olmadığını iddia etmekte. Bu çözümün fırsat sunan bir başka yanı da, akıllı telefonunda dijital ödeme yöntemleri olmayan tüketicilerin bile, bundan böyle daha güvenli bir ödeme mekanizması alternatifine sahip olmaları denilebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.