btbilgi

Bu sene internetin kuruluşunun 30’uncu yılını kutluyoruz. Özellikle bu kutlama için gerçekleştirilen bir araştırma, insanların internetin geleceği hakkındaki isteklerini ortaya çıkartmakta. Araştırma sonuçları ayrıca internetin toplum için yapabileceklerini de çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor. Cisco tarafından sunulan rapora göre ‘insanları birleştiren bir oluşum’, ‘daha iyi eğitim’ ve ‘yeni öğrenme yolları’ bu zamana dek internetin en önemli kazanımları arasında. Önümüzdeki 30 yılda ise eğitime ve sağlık hizmetlerine internet sayesinde daha kolay erişim isteniyor.

‘Opinion Matters’ tarafından Cisco için Şubat-Mart aylarında yapılan araştırma, 11 bin’den fazla yetişkin katılımcı ile gerçekleştirilmiş. Yaşları 16 ile 55 arasında değişen katılımcılar Almanya, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Fransa, Güney Afrika Cumhuriyeti, Hollanda, İspanya, İsviçre, İtalya, Lüksemburg, Polonya ve Suudi Arabistan’dan seçilmiş.

Geçtiğimiz 30 senede internet hayatımızı nasıl değiştirdi? Bu noktada katılımcılara göre internetin onlar için mümkün kıldığı birinci şey (yüzde 74 oranla) ‘güncel gelişmelerden haberdar olmak’. Bunu ‘eğlence’ (yüzde 71 oranla) ve ‘aile ve arkadaşlarla haberleşmek’ (yüzde 70 oranla) takip ediyor. İnternetin bugüne dek topluma en çok fayda sağladığı konuların başında yüzde 39 oranla ‘insanları birleştirmek’, yüzde 35 oranla ‘gelişmiş iletişim’ ve yüzde 35 oranla yeni öğrenme yolları’ gelmekte.

Katılımcılara göre günümüze kadar yaşanan teknolojik gelişmelerden en çok faydalan endüstri eğlence sektörü (yüzde 39 oranla). Finans sektörü ise yüzde 31 oranla onu takip ediyor. İnsanların üçte birinden (yüzde 39) fazlası kişisel hayatlarında internet olmadan yaşamayı hayal bile edemiyor.

Çalışmada gelecek yıllarda internetten beklentilerini paylaşan anket katılımcıları, ilk olarak yüzde 63 oranla ‘eğitime daha kolay erişim’ arzuluyor. İkinci en yüksek oy alan seçenek ise yüzde 57 oranla ‘sağlığa daha kolay erişim’ olmuş. Gelecek 30 yılda teknolojik gelişmelerden hangi sektörlerin daha fazla yarar sağlayacağı sorulduğunda ise, katılımcıların ilk seçimi yüzde 34 oranla ‘sağlık’ ve yüzde 32 oranla ‘eğitim’ olmuş.

Cisco araştırma raporunda 2022’ye kadar küresel ağlarda, tüm tarihinin toplamını dahi geçecek kadar büyük miktarda internet trafiği göreceğimizi belirtmekte. Sağlık, eğitim veya diğer sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin bu devasa potansiyeli yakalayabilmek için internet kültününü önemini anlamaları şart denilmekte. Ayrıca şirketlerin bir ağ üzerinde kişileri, yerleri, fikirleri ve nesneleri bağlamak sonucu oluşan patlamanın karmaşıklığını yönetebilme becerileri de ciddi biçimde test edilecek gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.