btbilgi

Steinway her zaman piyano üretiminde en iyi markalardan biri olmuştur. Kaliteli ürünleri sayesinde dünyanın her yanından sanatçılar tarafından tercih edilmekte. Yine de ne kadar klasik bir marka olursanız olun, modern teknolojiyi ucundan da olsa benimsemek durumundasınız. Firma işte bu amaçla 2015’de Spirio isimli bir piyano piyasaya sürmüştü. Bu piyano bir iPad uygulamasının yardımı ile yüklenen herhangi bir parçayı otomatik şekilde çalabiliyordu.

Şimdi Steinway bu piyanonun yeni versiyonu olan Spirio|r modelini piyasaya sunuyor. Önceki modelde kullanıcılar sadece piyanoyu kendileri çalmakla yetinmiyorlardı. Uygulama üzerinden en ünlü piyano sanatçılarının performansları yüklenip, piyanonun bunları tekrar çalması sağlanabilmekteydi. Uygulaması toplamda 2 bin’den fazla parça barındırmakta ve Duke Ellington ile Art Tatum gibi daha modern ustaların klasik parçalarını bile çalabilmekte. Firma bu tekrar performanslarının, gerçek sanatçınınki kadar iyi olduğunu iddia etmekte.

Hepsi el yapımı olan Steinway piyanoları, Spirio|r modeli sayesinde teknolojik olarak çağ atlıyor. Bu piyano sadece internetten aldığını şarkıları çalmakla kalmıyor, artık sizin çaldığınız parçaları da kaydedebiliyor. Spirio|r iki farklı türde geliyor, bir uzun Concert Grand (Model D) ve bir de kısa boylu Grand (Model B) olarak. İkisi de çalınan parçaları Steinway’in kendi yüksek çözünürlüklü kayıpsız ses formatında kaydedebilmekte. Ayrıca performans istenirse MIDI veya yüksek kalitede MP3 olarak paylaşılabiliyor da. Parça otomatik modda istenildiği kadar tekrar dinlenebilir. Daha da ötesinde, artık sanatçılar piyano aracılığı ile kaydettikleri şarkılarını iPad uygulaması üzerinde düzenleme fırsatına da sahipler.

Firma Spirio|r modeli piyanoların ne zaman ve ne fiyatla piyasada olacağı henüz belli değil. Ama iki model de beraberinde hediye bir iPad Pro tablet bilgisayarla teslim edilecek. Önceki Spirio modellerinin 84 bin Dolar ve 116 bin Dolar fiyatla satıldığı düşünülürse, Spirio|r modellerinin de 100 bin Dolar civarından başlayacağı tahmin edilebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.