btbilgi

Bankacılık Truva atlarıyla düzenlenen saldırılar siber suçlular arasında oldukça yaygın. Bunun nedeni ise bu saldırıların doğrudan maddi gelir amacı gütmesi. Bu türden zararlı yazılımlar elektronik ödeme ve internet bankacılığında kullanılan kimlik bilgilerini çalabiliyor, tek kullanımlık parolaları alabiliyor ve elde ettikleri verileri saldırganlara gönderebiliyor. İşin kötüsü, bankacılık Truva atı saldırıları geçtiğimiz sene küresel olarak artış göstermiş.

Kaspersky Lab’in ‘2018’de Finansal Sibersaldırılar’ başlıklı raporuna bakılırsa  2018’de 889 bin 452 kullanıcıları bankacılık Truva atı saldırısına uğramış. 2017’de ise 767 bin 072 saldırı saptanmış. Bu da iki sene arasında yüzde 15,9 oranında bir artış anlamına gelmekte. Bankacılık ile ilgili zararlı yazılımların saldırısına uğrayanların yüzde 24,1’ini kurumsal kullanıcılar oluşturmuş. Bu tür zararlı yazılımların en fazla Rusya, Almanya, Hindistan, İtalya, ABD ve Çin’deki kullanıcıları hedef aldığı rapor ediliyor.

Saldırıya uğrayan her dört kullanıcının birinin kurumsal seviyede olması, rapora göre son üç yıldır değişmeyen bir oran ifade etmekte. Güvenlik uzmanları bunun ardında yatan nedeni, kurumsal kurbanların daha büyük kazanç potansiyeline sahip olmaları ile açıklıyor. Tüketicilere yönelik saldırılar yalnızca bankacılık veya ödeme sistemi hesaplarına erişim sağlarken, şirket çalışanlarına yönelik başarılı saldırılar aynı zamanda şirketin finansal kaynaklarını da savunmasız bırakabilmekte.

Raporda 2018’de en çok hedef alınan ülkenin Rusya olduğu aktarılmakta. Tüm dünyada bankacılık ile ilgili zararlı yazılımların saldırısına uğrayan kullanıcıların yüzde 22’den fazlası Rusya’da bulunuyor. Rusya’yı sırasıyla Almanya (yüzde 20’nin üzerinde oranla) ve Hindistan (yaklaşık yüzde 4 oranla) takip ediyor.

Rusya, Güney Afrika ve ABD bankacılık ile ilgili mobil zararlı yazılımların en çok hedef aldığı ülkeler olmuş. 2018’de bankacılık ile ilgili Android tabanlı zararlı yazılımlarla karşılaşan kullanıcıların sayısı, önceki seneye göre üç kattan fazla artarak 1 milyon 799 bin 891’e ulaşmış. Yapılan saldırıların büyük bir kısmını (yaklaşık yüzde 85) yalnızca üç zararlı yazılım ailesi oluşturmuş.

Raporda 2018’de gerçekleşen finansal kimlik avı saldırıları ile ilgili de bilgi var. Finansal kimlik avı saldırılarının oranı, tüm kimlik avı teşebbüsleri arasında önceki seneki yüzde 53,8’den geçen sene yüzde 44,7’ye düşmüş. Ancak yine de tüm kimlik avı saldırılarının neredeyse yarısını bu türün oluşturduğuna dikkat çekilmekte. Ödeme sistemleri ve e-ticaret siteleriyle ilgili kimlik avı saldırılarının oranı 2018’de sırasıyla yüzde 14 ve yüzde 8,9 olmuş. Mac kullanıcılarının karşılaştığı finansal kimlik avı saldırılarının oranı ise ufak bir artışla yüzde 57,6’ya ulaşmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.