btbilgi

Boston Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, materyal teknolojilerinde büyük gelişim ifade eden bir şey üretmişler. ‘Akustik metamateryal’ adı verilen bu nesne, özel bir matematik model ile tasarlanmış. Üç boyutlu bir yazıcıdan çıkan plastik nesne, yapılan deneyde gelen sesin yüzde 94 kadarını yokedebilme becerisi göstermiş. Bu da kaynaktan çıkan sesin neredeyse duyulmaz hale getirilebilmesi anlamına gelmekte.

Araştırmacıların özel modeli ile ürettikleri nesne bir çember şeklinde. Biçimi ve iç bölümündeki özel eğimli yüzeyler, gelen sesteki belli frekansları yakalayıp kaynağa geri yollayabiliyor. Normal akustik izolasyon ürünlerinde gelen ses emilip çoğunlukla ısıya dönüştürülüyor. Bu akustik metamateryal ise yapısı gereğince içinden havayı ve ışığı geçirebiliyor. Fakat ses dalgaları geçemiyor.

Yapılan deneyde büyük bir hoparlöre uzunca bir plastik boru eklenmiş. Borunun ucuna ise akustik metamateryal çemberi takılmış. Normalde insanlar için rahatsız edeci olacak seviyede bir sinyal hoparlörden verildiğinde, borunun ucundan çok az bir ses alındığı saptanmış. Borunun ucundaki çember çıkartıldığında oluşan ses farkı, yukarıdaki videodan bile anlaşılabiliyor.

Araştırmacılar bu malzemenin (veya matematiksel tasarımın) kullaım alanlarını sınırsız buluyorlar. En basitinden mimari ve iç tasarım açısından inanılmaz çeşitli uygulamalarda değerlendirilebilir. Daha sessiz ofis bölmeleri, ses geçirmeyen duvarlar, konser salonlarında ve stadyumlarda ekstra ses yalıtımı mümkün. Çok ses çıkartan yüksek performasnslı merkezi klima sitemleri de bu buluştan faydalanacak alanlardan.

Helikopter dronların çıkardıkları sesler de bu materyal ile azaltılabilecek. Bir başka kullanım alanı ise MRI makineleri (Manyetik Rezonans Görüntüleme) . Hem sıkışık yerde kalma, hem de çıkan yüksek seslerden korkma gibi sıkıntıları olan hastaların çok işine yarayabilir. Materyal çok hafif, açık görünümlü ve ışık geçirgen olduğu için tüm bunların dışında kullanım alanları bulunacağına araştırma ekibi emin. Nesnenin iç tasarımı aynı tutulup, dış görüntüsü değiştirilerek istenilen her yerde kullanımı mümkün denilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.