btbilgi

Şubat ayında Rus hükümetinin ülkenin interneti ile ilgili önemli bir deneme gerçekleştireceğini haber yapmıştık. Deneme ülkedeki tüm kullanıcıların yurtdışı internet erişimini kapatma üzerineydi. Bu sayede Rus kullanıcılar sadece ülke içindeki web sitelerine, mobil sitelere ve servislere erişebileceklerdi. Ülkenin önde gelen telekom operatörlerinin ve online servis sağlayıcılarının da denemeye destek verdiği bilinmekteydi. Fakat vatandaşlar bu durumdan pek memnun olmamış olsa gerek, çünkü binlerce kişi Moskova ve diğer şehirlerde protesto gösterileri düzenlemiş.

Reuters’in verdiği bilgiye göre Rus internet kullanıcılarının düzenlediği protestolar, Rusya’nın başkentinde son yıllarda görülen en büyüklerden biri olmuş. Gösteriler, Rus medyasının interneti yurtdışına kapatma denemelerini yeni bir “Demir Perde” denemesi olarak tanımlamalarından sonra gerçekleşmeye başlamış. Medya kanallarının haberlerinde ülkenin küresel internetine kapatılmasının, hükümetin baskı politikası güttüğüne dair işaretler anlamına geleceği aktarılmış.

İnternet sınırlama operasyonlarını protesto eden halk, Moskova’nın Prospekt Sakharova bulvarında toplanmış ve sloganlar atmış. Ayrıca bir basın açıklaması yapıldığı bilgisi de veriliyor. Protesto gösterilerine Moskova’da 15 bin’den fazla kişinin kaltıldığı ve protestolar sırasında 6 bin 500’den fazla polisin görev yaptığı da verilen bilgiler arasında. Gösterilerde en az 15 kişinin gözaltına alındığı ama hapse atılmadıkları ifade ediliyor.

Rus hükümeti ülke internetini sınırlama uygulamalarını üç basamakta gerçekleştirecek. Birinci basamak Şubat ayında parlementoda görüşülmeye getirilen yurtdışı bağlantıları kapatma uygulaması tasarısı. Bu uygulamada ülke içinde özel bir DNS sistemi kurulması ve bu sayede yurtdışından gelecek siber saldırılara karşı bir duvar örülmesi planlanmış. İkinci aşama Mart ayında parlementoya yasa tasarısı olarak sunulacak, eğer hem parlemento hem de Başka Vlademir Putin onaylarsa devreye alınacak. Üçüncü aşama ise onaylanan yasanın getireceği sonuçları kapsamakta. Yani ülkenin internet yurtdışı erişiminin tamamen kapatılma denemelerine kapı açılmış olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.