btbilgi

Küresel danışmanlık, denetim ve vergi firması KPMG, otomotivde tanınmış markalara sahip 25 ülkenin otonom araç dünyasına katkılarını ve yaklaşımlarını gösteren bir rapor hazırlamış. ‘Otonom Araçlara Hazırlık Endeksi’ (AVRI) adındaki raporıun amacı, dünyanın otonom araçlara ne kadar hazır olduğunun anlaşılması.

Araştırmada otonom araç alanında önde gelen çalışmalarda bulunan ülkelerin şu faktörlere göre değerlendirilmesi yer alıyor: Politika/mevzuat, altyapı, teknoloji/inovasyon ve tüketici kabulü. Raporun en dikkat çekici noktası olan listeye bakılırsa, Hollanda bu yıl da birincilik koltuğunu koruyor. Geçen yıl ilk üçte olan ABD, bu yıl dördüncülüğe gerilemiş. Sıralamaya hızlı giren Norveç doğrudan üçüncülüğe yerleşmiş. Endeksin ilk on ülkesinde altı adet Avrupa ülkesi olması ve ABD’nin sıralamada gerilemiş olmasına özellikle işaret ediliyor.

Kaynak: KPMG AVRI Raporu

KPMG’nin raporunda en ön plana çıkan bilgiler ise şu şekilde özetlenmiş:

  • Listede iki yıl üst üste birinci olan Hollanda, otonom araç adaptasyonu için komşu ülkeleriyle işbirliği halinde. Amsterdam’dan Antwerp’e, Rotterdam’dan Ruhr Vadisi’ne kadarki ana rotalar için 100’den fazla otonom tırdan oluşan bir taşıt grubunun lansmanını yapmayı planlıyor.
  • İkinci sırada yer alan Singapur, önde gelen bir üniversitenin işbirliği ile inşa ettiği test kasabasında, trafik ışıkları, otobüs durakları, gökdelenler ve yapay yağmur makinesi ile oldukça nemli, tropikal hava şartları oluşturarak otonom araçların test sürüşlerini gerçekleştiriyor.
  • Otonom araçların umumi yollarda test edilmesini yasallaştıran Norveç, aynı zamanda küçük ölçekli otonom otobüs servisleri işletmeye başlıyor. Ülkede bir otonom taksi pilot uygulaması da 2019 için planlanmış durumda.
  • Finlandiya otonom araçların kış şartlarında çalışması ve otonom otobüs hizmetleri üzerine yoğunlaşıyor. Aynı zamanda sarı yol çizgilerini otonom araç dostu olan beyaz çizgilere çeviriyor.
  • İsrail’in otonom araç konusundaki gücü ihracat odaklı teknoloji sektörüne dayanıyor. Bu sayede teknoloji ve inovasyon endeksinde yükselen İsrail, aynı zamanda endüstriyel işbirlikleri, yatırımlar ve genel merkezler konusunda da ölçümler yapabiliyor.
  • Yeni otonom araç test bölgeleri ile pilot uygulamalar yürütebilen Çekya, yerel araç üretimi alanında da ön plana çıkıyor.
  • Otonom araçların test edilmesi konusundaki yasal değişiklikler ve ticari pilot uygulamalarının yanı sıra aktif bir startup ekosistemine sahip olması, Macaristan’ın listeye girişini ayırt edici kılıyor.
  • Geçen yıl listenin üçüncü sırasında yer alan ABD, halihazırda dünyanın önde gelen otonom araç firmalarına ev sahipliği yapıyor ve çok sayıda test sürüşü gerçekleştiriyor, ancak otonom araçlar konusunda ulusal düzeyde güçlü bir yaklaşımı bulunmadığı için,bu yıl dördüncülüğe geriledi.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.