btbilgi

Günümüzde modern mutfaklarda endüksiyon ocaklarına rastlamak artık bir sürpriz değil. Doğalgaz veya tüpgaz kullanan geleneksel türden ocakların yerini alabilen bu elektrikli ocak tipi, esnek kullanımı ve estetik görünümleri ile de popüler. Her ne kadar kullanışlı ve pratik olsalar da, bu tür ocaklar küçük mutfakların tezgahlarında hala çok yer kaplıyorlar. Ordine isimli yenilikçi bir cihaz buna ilginç bir çözüm olarak geliştirilmiş.

İtalyan tasarım stüdyosu Adriano Design’ın geliştirdiği Ordine, genç ve dinamik İtalyan mutfakları için düşünülmüş. Bir çift portatif endüksiyon ocak setinden ve bir ana duvar kontrol aparatından oluşan set, mutfakta minimum yer kaplamak için tasarlanmış. Setin tamamı kullanılmadığı zaman duvarda asılı durabiliyor. Yemek pişirmek için kullanılacağı zaman istenirse bir ocak, istenirse de ikisi birden tezgaha konuluyor ve hala fazla yer kaplamadan görevlerini yapıyorlar. İşin güzel bir kısmı da, cihazın doğal ahşap ve bakır gibi zarif materyallerden imal edilmiş olması.

Ordine: Kullanmadığınız zaman duvara asabildiğiniz ocakAdriano Design’ın kurucuları Davide ve Gabriele Adriano, cihazı şu şekilde anlatıyor: “Ordine bir devrimdir. Bildiğimiz şekildeki endüksiyon ocağı teknolojisinin bir dekonstrüksiyonudur. Bu cihaz sayesinde, endüksiyon ocaklar artık mutfağınızın kaldırılamaz ve yeri değiştirilemez büyük bir parçası olmaktan çıkıyor. Cihazın avantajlarından biri, büyük boyda iki tencereyi aynı anda kullanmak istediğinizde oluşan sıkışık konumlandırmaya son vermesi. Ordine sayesinde iki ocağın arasında istediğiniz kadar mesafe bırakabilirsiniz. Kullanmadığınız zaman ise duvara asıp tezgahı başka işler için boş bırakmanız mümkün.”

Ordine: Kullanmadığınız zaman duvara asabildiğiniz ocakAdriano kardeşler bu ve beraberinde birkaç yenilikçi mutfak projesi daha geliştirmişler. Hepsi 2019’un Ocak ayının sonunda Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenmiş olan ‘Living Kitchen 2019’ fuarında sergilenmiş. Ürünler İtalyan mutfak cihazları üreticisi Fabita için geliştirilmiş ama henüz ne zaman piyasada olacaklarına dair kesin bir bilgi yok.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.