btbilgi

İnternet günümüz yaşamında olmazsa olmaz öğelerden. Çocukların da internete erişmesi gerekiyor ancak olumsuz içeriklerden, tehlikeli site ve uygulamalardan uzak durmaları çok önemli. Ailelerin hem bu konuda çocuklarını sürekli eğitmeleri ve uyararak bilinç oluşturmaları, hem de bu içeriklere çocukların erişimini engellemek için modem ve yönlendiricilerdeki özellikleri kullanmaları öneriliyor. Yeni nesil ağ ürünlerinde bulunan denetim araçları ile aile üyelerinin internet erişimlerini düzenleyerek, onları tehlikelerden korumak mümkün.

Bu konuda kablosuz cihaz üreticisi TP-Link bazı ipuçları ve önerler veriyor. Bunların başında işletim sistemi güncellemelerinin düzenli yapılması ve mutlaka güçlü bir Wi-Fi şifresi oluşturulması var. Ayrıca ülkemizde çok yaygın olan ortak ağ kullanımının güvenlik açısından çok riskli olduğu ve ailelerin bundan kaçınması da tavsiyeler arasında. Ama en önemli tavsiyelerden biri hem çocukların hem de aile bireylerinin eğitimi ve bilinçlendirilmesi.

Çocuklar için evde güvenli internet ortamı önerileriModern modem ve router (yönlendirici) cihazlarda bulunması gereken ‘Misafir Ağı’ özelliği, evdeki ağ güvenliğini sağlamak için ideal yöntemlerden biri. Eve gelen misafirlerle genel Wi-Fi şifresinin paylaşılması ve farklı cihazların ağa dahil edilmesi olumsuz sonuçlar getirebiliyor. Misafir Ağı özelliği ile aileler evlerine gelen misafirler için ayrı bir şifre ile özel bir ağ oluşturmak mümkün. Böylece misafirler, arkadaşlar ya da çocukların arkadaşları ev ağındaki cihazlara erişemiyorlar ve ailenin Wi-Fi şifresini öğrenmiyorlar.

Bir başka işe yarayan özellik ise ‘Ebeveyn Denetimi’. Ebeveyn Denetimi aktif olan bir modem/router’da, ağa bağlı tüm cihazların bağlantı saatlerinden ağda kalacakları süreye kadar pek çok kısıtlama ve denetimin kontrol edilmesi mümkün. Çocuğun bilgisayarından, tabletinden veya telefonundan bazı web sitelerine erişmesi tamamen engellenebiliyor. Ayrıca bu özellik ile çocukların hangi saatlerde internete bağlanabileceği de belirlenebiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.