btbilgi

Çok sevdiğimiz ev kedilerinin ciddi bir problemi var, hareketsizlik. Sokakta veya ev dışında geniş alanlarda istediği gibi gezip koşturabilen kediler, hele de küçük bir evdelerse yeterince hareket edemeyebiliyorlar. Bu da kilo alma ve ona bağlı rahatsızlıklar gibi yan etkilere yol açıyor. Kedilerin evde düzenli şekile hareket etmelerini sağlamak için çeşitli yöntemler mevcut. Bunların içinde belki de en teknolojik olanı Mousr.

Mousr akıllı bir robot oyuncak. Bir farenin hareketlerini taklit etmek üzere tasarlanmış olan Mousr, aynı zamanda dayak yemeye karşı da pek dayanıklı. Yüksek manevra yeteneğine ve kedilerin kovalamaya bayılacağı uzun bir kuyruğa sahip. Ama asıl önemli kısmı farenin sahip olduğu teknoloji. Üreticisi Petronics firması robot farenin üzerindeki sensörler ve gömülü yapay zeka algoritmaları sayesinde, kedileri her daim canlı tutmayı başardığını iddia etmekte.

Robot farenin ön kısmında bir alan tarayıcı sensör var. Bu sensörle nereye gittiğini farkediyor, oda içinde gezinebiliyor ve sıkışık noktalardan kendi kendine çıkabiliyor. Ayrıca bir de kedi sensörü mevcut. Bununla da mekandaki kedileri tarıyor, nerede olduklarını takip ediyor ve kovalandığı zaman bunu algılayıp kaçabiliyor. Yere sıkı tutunan tekerlekleri sayesinde de hem parkede hem de halıda hızla hareket edebiliyor. Kuyruk parçaları değişebilmekte ve kedilerin kurcalamayı sevdiği cinsten parçalar takılabilmekte.

Mousr’ı kendi başına bırakırsanız evdeki kedilere gayet güzel egzersiz yaptırabilir. Ayrıca kedi yorulduğu veya uyuduğu zaman ortalıkta gezinmeyecek ve rahatsız etmemeyi bilecek kadar da akıllı. İsterseniz kendi telefon uygulaması (iOS ve Android) üzerinden davranış biçimlerini değiştirebilir veya oyun modlarından birini seçebilirsiniz. Hatta kontrolünü ele alıp, uygulama üzerinden direk uzaktan kumanda etmek bile mümkün. Şarjı biteceği zaman da kendi küçük evine girip şarj oluyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.