btbilgi

Milyarlarca insan her gün interneti farklı işler için kullanmakta. Bazıları iş için, bazıları eğlence veya oyun, bazıları ise sosyal medya için kullanıyor. Ama herkesin artık ortak bir yanı var, kimse kişisel verilerini kötü niyetli kişilere karşı yeterince koruyamıyor. İnternet kullanıcılarının hesaplarının ve bilgilerinin yığınlar halinde herkese açık şekilde sızdırılması haberlerini artık tuhaf karşılamıyoruz. Geçenlerde duyulan ‘Koleksiyon 1’ veri yığını olayından sonra, şimdi bir kullanıcı hesapları vakası daha geldi.

Güvenlik araştırmacıları Bob Diachenko ve Vinny Troia, 150 GB boyutunda büyüklüğü olan MongoDB veritabanını ortaya çıkartmış durumda. Bu veritabanı dört ayrı gruptan oluşmakta ve toplamda 808 milyon 539 bin 939 hesap bilgisi içermekte. Bu veri grupları sadece e-postalardan oluşmuyor. Araştırmacılara göre adres bilgileri, telefon numaraları, cinsiyet, IP adresleri, doğum tarihleri gibi veriler de dahil edilmiş.

Diachenko ve Troia keşfettikleri dev kullanıcı bilgileri yığınındaki verileri, Troy Hunt’ın kurduğu ‘Have I Been Pwned’ web sitesindeki veritabanı ile karşılaştırmış. Bu web sitesi herkese açık ve bilinen tüm veri sızıntılarının listelerini içermekte. Ziyaretçiler isimlerinin veya e-posta adreslerinin herhangi bir veri sızıntısında yer alıp almadığını buradan aratabiliyorlar. Yapılan kontrollere göre bu seferki veri yığını bir sızıntı veya çalıntı sonucu oluşturulmuş değil. Farklı kaynaklardan toplanan verilerin birleştirilmesi ile hazırlanmış gibi gözüküyor denilmekte.

Araştırmacılar bu veri yığınının ait olduğunu düşündükleri yasal e-posta pazarlama firması ile görüşmüşler. Firmanın web sitesi hızlı şekilde kapatılmış ve veri yığını da online ortamdan silinmiş. Yine de araştırmacılar firmanın davranışlarını ve tepkilerini normal bulmadıklarını ifade ediyorlar. Firmanın kötü niyetli online saldırganlara e-posta ve kimlik onaylatma hizmetleri verip vermediği şüphesi halen geçerli.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.