btbilgi

İklim değişikliği ve buzulları erimesi sonucu, suların yükselmesi tehlikesi ile karşı karşıya bir şehirseniz ne yaparsınız? Belki de suyun üzerinde nasıl yaşayabileceğinizi incelemeye başlarsınız. Hollanda’nın Amsterdam şehri su ile birlikte yaşamaya alışmış bir şehir. Kanallarla dolu ülkenin kıyı şehirleri daima sel ve yükselen su tehditi altında. Ama yeni bir mimari proje var ki, tüm bunları tarihe gömmeye hazırlanıyor.

SchoonSchip isimli projenin tasarımcısı Space&Matter isimli mimari stüdyo. Hedefleri Amsterdam’ın kuzeyinde bir kanalda yüzebilen bir mahalle inşa etmek. Hazır başlamışken bu mahallenin döngüsel yaşam prensiplerine uymasını ve sürdürülebilir de olmasını istiyorlar. Amsterdam aynı zamanda eski ve sınırlı bina alanına sahip bir şehir. Bu proje bir yandan da yaşam alanları inşa edilecek yerleri suyun üzerine doğru genişletmeyi de hedefliyor.

Amsterdam kanallarında suyun üzerinde bir mahalleBu yüzen mahallede tüm evlerin çatılarında güneş panelleri ve bodrumlarında enerji depolayıcı batarya paketleri var. Tüm evler elektrik ağı ile birbirine bağlı. Bir ev fazla elektrik ürettiyse ve diğerinin ihtiyacı varsa, şebeke üzerinden hemen aktarım yapılabiliyor. Şebeke, aboneler ve elektrik üretimi/aktarımı blokzinciri bazlı bir kontrol sistemi ile idare edilmekte. Bu türden bir sistem başka şehirlerde başarı ile uygulanmış olmasına rağmen, Amsterdam için yeni sayılabilir.

Amsterdam kanallarında suyun üzerinde bir mahalleEvlerin her biri meyve ve sebze yetiştirmeye uygun alanlara sahip. Yağmur suyu toplanıyor ve tuvaletlerde kullanılıyor. Sıcak su üreten bir güneş sistemi sayesinde sürdürülebilirlik ve tasarruf söz konusu. Banyolarda tüketilen su ve tuvaletlerden gelen atıklar filtrelerden geçirilerek biyorafinerilere yönlendiriliyor. Burada şebeke için ekstra enerji üretilmekte. Evlerin ısıtılması ise kanala entegre bir jeotermal ısı pompası sistemi ile çözülmüş durumda.

Amsterdam kanallarında suyun üzerinde bir mahalleBu mahalledeki suyun üzerinde yaşam, her bir evin yenlikçi ama pahalı olmasına yol açmakta. Verilen bilgiye göre evlerin fiyatı 300 bin ile 800 bin Euro arasında değişiyor. Henüz mühendislik kısmı seri biçimde yapılamadığı için fiyatlar bu şekilde. Ama bu evler geleceğin en önemli trendlerinden birini oluşturacak. Yakın gelecekte bu türden mahalleler kendini ispatlayıp, yükselen su seviyelerine karşı garanti birer çözüm olunca yayılacağı ve fiyatlarının düşeceği tahmin edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.