btbilgi

Her geçen gün bulut teknolojisine geçiş yapan şirketlerin sayısı artmakta. Bulut teknolojisi çözümlerini otomotivden sağlığa, emlaktan eğitime kadar çok değişik sektörlerde kullanmak mümkün. International Data Corporation (IDC) tarafından yapılan bir araştırmada, bulut bilişim harcamalarının 2020 yılına kadar diğer BT harcamalarına göre 6 kat daha fazla olması öngörülmüş. Başka bir IDC araştırma raporunda ise, 2020 yılına kadar kurumsal altyapı ve yazılımların yüzde 67’sinin bulut tabanlı teknolojilerle ilgili olacağı tahmin edilmekte. Forbes’ta yer alan bir makalede CFO’ların yüzde 74’ü, bulut bilişimin 2017 yılında en ölçülebilir etkiye sahip olduğunu söylüyor.

Yerli bulut tabanlı mağazacılık otomasyonu İkas’ın verdiği bilgiye göre, Türkiye’deki her 4 şirketten 1’i yakın gelecekte buluta yatırım yapmayı planlıyor. Türkiye’de e-ticaret siteleri ve SaaS (software-as-a-service) hizmetleri sunan firmalar bulutu şimdiden benimsemiş durumda. Buna ana sebep ise bulut teknolojisinin ölçeklenebilir ve esnek olması. İkas kurumların bulut teknolojisi kullanmaları için bazı avantajları aşağıdaki gibi listelemekte:

Bilgilere her yerden erişim

Özellikle sık seyahat eden veya masabaşı iş yapmayan sektörler için her yerden anında veriye ulaşmak çok değerli ve önemli. Müşterilerin ve potansiyel müşterilerin taleplerine hızlıca yanıt verebilmek veya istenilen bir veriye anında ulaşabilmek günümüz iş dünyasında öne çıkmak için gerekli.

Verilerin güvenli yedeklenmesi

BT şirketlerin can damarlarından biri. Herhangi bir felaket durumunda verilerin yedekli ve güvenli bir şekilde tutulması çok büyük felaketleri ve veri kayıplarını önleyebilir

Ölçeklenebilir altyapı maliyetleri

Bulut teknolojisi sayesinde çok büyük yatırım gerektiren çözümler, çok daha uygun fiyatlarla işletmelerin hizmetine sunuluyor. Bu da özellikle küçük işletmelerin ve girişimcilerin ilgisini çekiyor. Bu sayede birçok BT harcaması da azalmış oluyor.

Veri analizinde kolaylık

Bilginin güç olduğu bu dönemde, veri de iyice değer kazanıyor. Birçok bulut teknolojisi, depolanan verilerden analiz imkanı sunuyor. Hatta bunları rapor halinde sunabiliyor. Bu öngörüler ve raporlar sayesinde verim artırılabiliyor, ileriye dönük eylem planları hazırlanabiliyor.

İhtiyaca göre esnek çözümler

İşletmenin büyüklüğüne göre ihtiyaç duyulan depolama alanı veya işlem gücü değiştirilebiliyor. Bu da şirketlere esneklik sağlarken tasarruf edilmesinde yardımcı oluyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.