btbilgi

Bilişim sektörünün esnek ve dinamik yapısı kadın çalışanlara istihdamda fırsat eşitliği yaratmakta. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısı ile bir rapor hazırlayan veri merkezi firması Radore, bu konuda bilgiler aktarmakta. Rapora bakılırsa Türkiye’nin hem ekonomisini güçlendirmek, hem de kadınların nitelikli işgücüne katılımını sağlamak teknoloji sektöründe diğer başka sektörlere göre daha fazla mümkün.

World Economic Forum verilerine göre, 144 ülke arasında ekonomik katılımda cinsiyet eşitliğinde Türkiye 128’inci sırada yer alıyor. Oysa McKinsey cinsiyet eşitliği sağlanırsa, kadınların iş gücüne katılımının 2025 yılına dek küresel ekonomiye 28 trilyon dolar katkı sağlanabileceğini tahmin etmekte. Kadınların teknoloji sektöründe daha çok yer alması için kadın istihdamına önem vermek, ülkemiz için de çok büyük fayda sağlayacak.

Teknoloji sektörü kadınların çalışırken mutlu olduğu alanların başında geliyor. Ülkemizde yapılan araştırmaya göre, sektörde çalışan kadınların yüzde 85’i teknoloji alanında olmaktan mutlu. Bu oran diğer sektörlere kıyasla, memnuniyet düzeyi en yüksek kadın oranının teknoloji sektöründe olduğunu gösteriyor. Sektör dışı genel çalışmalar ise, yönetim ekibi yüzde 30’u kadınlardan oluşan şirketlerin ortalama yüzde 15 daha fazla kar elde edebildiğine işaret etmekte.

Bu konuda araştırma yapan Anita Borg Enstitüsü’nün raporunda ise, kadınların iş gücüne katılması sonucunda belirlenen faydaların birkaçı şu şekilde:

  • Daha fazla inovasyon. Kadınların düşünme biçimi ve yeni fikir yaratma ortalaması, kompleks sorunlar karşısında çözüm bulmaları, daha değerli ve iyi ürünler ortaya çıkmasını sağlıyor.
  • Daha fazla takım çalışması ve sorun çözme. İçerisinde çeşitlilik sağlanan gruplar, tek sesli guruplara kıyasla daha hızlı problem çözülmesini sağlarken, genel performansta daha iyisini sunuyorlar.
  • Daha iyi yönetim ve liderlik özellikleri. Kadın liderlerin duygusal zekası, kapsayıcı yaklaşımları, dikkatli ve detaycı yönetim yetenekleri, sundukları alternatif fikirler ile ürettikleri katma değer fark yaratıyor.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.