btbilgi

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü geliyor. Bu konuda bir rapor yayımlayan insan kaynakları platformu Eleman.net, kadın iş arayanların istatistiklerini aktarmış. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 34,1 civarında. Verilen bilgiler arasında kadınların istihdam oranının yüzde 29,1 olduğunu da var. Ayrıca kadınların işsizlik oranı ise yüzde 14,7 (1 milyon 542 bin kişi) olarak saptanmış durumda.

Eleman.net çapında verilen bilgiler de, kadınlar açısından iş gücü katılımı ve çalışma konularında işaretler sunuyor. Platformda halen kadınlara ait özgeçmiş sayısı toplamda 4 milyon 487 bin adet. Firma kadın özgeçmiş sayısının 2018 yılında yüzde 18 oranında azalmasına rağmen, 3 yılda oluşturulan yıllık özgeçmiş sayısının arttığını aktarmakta. Bu oran 2017 yılında yüzde 14 artışla 494 bin ve 2016 yılında ise yüzde 20 artışla 423 bin kişi olarak gözlemlenmiş.

İş arayan kadınlar arasında yüzde 33,78’i lisans mezunu. Yüzde 31,36’sı lise ve yüzde 34,64’ü ise ön lisans mezunu. İş arayan kadınların yaş aralıklarına bakınca, 26-30 yaş arasındaki kadınların yüzde 32,12’lik en büyük kısmı oluşturduğu saptanmış. Deneyim süresinde ise yüzde 28,92’lik kısmın 1-2 yıllık deneyimli olduğu, 5-10 yılık deneyimli iş arayan kadınların da yüzde 16,04’lük kesimi oluşturduğu ifade edilmekte. Ayrıca kadınlar en çok eğitim, gıda ve tekstil sektörlerinde iş aramaktalar.

İstatistiklere bakarak kadın çalışanların iş hayatında daha fazla rol alması gerektiğine inandıklarını söyleyen Eleman.net Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Duyarlar, “Kadınlar her alanda olduğu gibi iş dünyasında da güçlerini her geçen gün kanıtlıyor. İşe alımlarda İK politikalarını gözden geçiren günümüz şirketlerinin pozitif ayrımcılık yaptıklarını biliyoruz.  Kadın eli her yeri güzelleştirdiği gibi iş dünyasını da güzelleştiriyor. Duygusal zekalarını tecrübeleriyle birleştirdiklerinde harikalar yaratıyorlar. Dolayısıyla kadınların daha fazla iş hayatında olması için biz de elimizden geleni yapıyoruz.  Doğru işe girmeleri ve istedikleri sektörde çalışmaları için tüm gücümüzü harcıyoruz. Bir kadın yönetici olarak kadınlara desteğimizin sonsuz olduğunu söyleyebilirim. Hayatı kadınlar güzelleştirecek” açıklamasını yapıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.