btbilgi

Mikrobilgisayarlar ve tüm parçaları gömülü kontrol kartları denilince akla ilk olarak Raspberry Pi markası gelir. Uzun yıllardır bu alanda liderliği götürmekle beraber, firmanın rakipleri de yok değil. Fakat yeni bir rakip var ki Raspberrry’nin başını çok ağrıtabilir, o da Google. Google 2018’de minik ve ucuz Edge TPU ASIC işlemcisini tanıtmıştı. Şimdi de bu işlemcinin üzerinde bulunduğu Coral Dev Board isimli mikrobilgisayar piyasaya sürülmüş durumda.

Google’ın geliştirdiği Edge TPU işlemci, ağların uç noktalarında bulunan cihazlardaki yapay zeka çözümleri için hızlandırıcı rolü oynamak amacıyla tasarlanmış. Bu işlemci TensorFlow Lite framework üzerinde çalışan makine öğrenme algoritmalarını destekliyor. Bir IoT çipi olan Edge TPU modülü, artık Coral Dev Board içinde komple bir donanım çözümünde de yer almakta.

Coral Dev Board’un üzerindeki Edge TPU modülünde ‘system-on-a-chip’ (tek işlemci üzerinde sistem) türündeki NXP i.MX 8M yönetici işlemcisi bulunuyor. Bunun içinde dört çekirdekli bir Cortex-A53 ve bir Cortex-M4F çipset var. Ayrıca grafik tarafında entegre Vivante GC7000 Lite Graphics işlemciye, 8 GB eMMC depolama alanına ve 1 GB LDDR4 bellek de dahil. Modül 2×2 MIMO Wi-Fi (802.11b/g/n/ac 2.4/5GHz) ve Bluetooth 4.1 ile kablosuz bağlantılara da hazır. Modülün boyu sadece 48 mm x 40 mm x 5 mm büyüklüğünde.

Kontrol kartının kendisi ise 88 mm x 60 mm x 24 mm büyüklüğünde. Üzerinde Raspberry Pi’dekine benzer bir 40 pinlik GPIO genişleme soketi, microSD depo alanı kart yuvası, USB soketleri, Gigabit Ethernet soketi ve 3,5 mm ses çıkışı bulunmakta. Ayrıca makine öğrenme ve yapay zeka uygulamalarında kullanılacak makine görüşü sistemlerine bağlantı için video ve kamera arayüzleri de mevcut. Bu uygulamalarda kullanılmak üzere, Google bir Coral Camera Module bile hazırlamış.

Verilen bilgilere göre Coral Dev Board istenirse tek başına ağ uçlarındaki yapay zeka cihazlarında kullanılabilir. Veya firmalar kartı kendi donanımlarına ek, bir TenserFlow Lite hızlandırıcısı oalrak da değerlendirebilecekler. Kart MobileNet V2 gibi makine görüşü sistemlerine, saniyede 100 karenin üzerinde bir işlem hızı ile destek verebilecek. Google kart ve yan eklentileri ile ilgili daha ayrıntılı planlarını TensorFlow Dev Zirvesi’nde açıklamayı planlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.