btbilgi

Otonom teknolojileri ve toplu taşıma denilince akla ilk olarak küçük boydaki minibüs konseptleri geliyor. Son zamanlarda bunlardan sıkça görüyoruz. Bu araçlar elektrikli itiş ve kendi kendine çalışma prensiplerini gayet güzelce birleştiriyorlar. Üniversite kampüsleri veya kasabalar için uygun belki, fakat kapasite ve mesafe olarak büyük şehirler için yeterli değiller. İşte o noktada Volvo sahneye giriyor ve yeni elektrikli otonom otobüsünü gösteriyor.

Singapur’daki Nanyang Teknik Üniversitesi (NTU) ve Volvo beraberce bir elektrikli otonom otobüs projesine imza atmışlar. Küçük minibüslerin sınırlarının ötesine geçen projede geliştirilen araç 12 metre uzunluğunda ve 80 kişi taşıyabiliyor. Elektrikli otobüsler tabi ki yeni bir fikir değil. Dünya çapında birçok teknoloji ve otomotiv firması bunları üretmekle meşgul. Ayrıca birçok şehir belediyesi de elektrikli otobüsleri bağırlarına çoktan basmış durumdalar. Ama bunların otonom versiyonları henüz ortalıkta yoktu.

Ta ki Volvo 7900 model otobüs tasarlanana kadar. Volvo’nun niyeti uzun zamandır çeşitli araçlar için geliştirmekte olduğu otonom sürüş altyapılarını, bu sefer de toplu taşıma için değerlendirebilmek. Projenin hedefi ise küçük bir şehir-ülke olan Singapur’da, sabit bazı hatlarda bu otobüsleri kullanabilmek. kullanmak. Hükümet de bu projeleri hem destekliyor, hem de şehir içinde denemelerinin yapılmasına izin veriyor. Singapur zaten yeterince küçük, hükümet vatandaşların kendi arabaları yerine toplu taşıma çözümlerini tercih etmesinden yana. Bu sayede hava kirliliği de azaltılabilecek.

Elektrikli otonom otobüste benzer araçalrda olduğu gibi stereo kameralar, LIDAR cihazları ve küresel pozisyonlama yapabilen bir uydu navigasyon sistemi bulunmakta. Araç bu sayede yerini tam olarak saptayıp, hatasız şekilde hedefine doğru ilerleyebilmekte. NTU’nun açıklamasında otobüsün dışarıdan gelecek siber saldırılar sonucu ele geçirilememesi için, özel bir siber güvenlik altyapısı ile korunduğu belirtilmekte. Halen bu türden Nesnelerin İnterneti saldırıları, sektör uzmanları, şirket sahipleri ve akıllı şehir yöneticileri için en büyük korkulardan biri.

Üretilen ilk iki otobüsün biri öncelikle NTU’nun ‘Centre of Excellence for Testing and Research of Autonomous Vehicles’ (CETRAN) merkezinde testlere tabi tutulmakta. Merkezdeki test sürüş alanında sadece normal trafik şartları değil, her türlü olumsuz hava koşulu da yapay biçimde parkur boyunca simüle edileblmekte. Diğeri ise bir otobüs tesisindeki kapalı alanda gerçek hayat denemeleri için kullanılacak. Araçların ne zaman seri üretime gireceği veya Singapur yollarında görülmeye başlanacağı ise belli değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.