btbilgi

Kriptopara piyasası hacmi fiyatı ile doğru orantılı azalsa da, hız kesmeden alternatif para yöntemi olarak kalmaya devam ediyor. Son yıllara damgasını vuran kriptopara birimlerine Türkiye’den yatırımcı ilgisi yükselişe geçerken, dijital pazarlama platformu SEMrush Türkiye’nin de içinde bulunduğu Ortadoğu bölge ülkelerinde yapılan internet aramalarını kıyasladı. Analize göre Türkiye 500 binden fazla Bitcoin odaklı internet aramasıyla bölge ülkeleri arasında ilk sıraya yerleşti.

Mayıs 2015 ile Ocak 2019 arasında internette yapılan kriptopara araştırmalarına göre, özellikle Eylül 2017’den bu yana kripto para aramaları yaklaşık 100’e katlanmış. Küresel olarak kriptoparalara ilginin ortaya konduğu araştırma raporu, Rusya ve Latin Amerika’da Etherum’u (ETH), Bitcoin’in ardından en fazla aranan para birimi olarak aktarmakta. Türkiye’de ise Bitcoin ardından kendinden en çok söz ettiren kriptopara Ripple (XRP) olmuş.

Türk kullanıcılarının internet aramalarında Bitcoin odakAraştırmada Twitter duygu analizine de yer verilmiş. Kriptoparalar ile ilgili atılan Türkçe tweetlerin 44’ü negatif olarak saptanmış. Pozitif sonuç yüzde 33’e yakın çıkarken, nötr görüşler yüzde 23 olmuş. Türkçe Twitter üzerinde anahtar kelimelerin geçtiği tweetlerdeki duyguları analiz eden çalışma, kriptoparaların düşüşüne paralel olarak negatif sonuç verdi.

Son 3 ayın incelendiği çalışmada Bitcoin’in ardından kendinden en çok bahsettiren kriptopara Etherium (ETH) olarak ifade ediliyor. Arama hacimleri sıralamasında Ripple ise üçüncü durumda. Uzmanlar tarafından gelecekte daha fazla kullanılacağı öngörülen Bitcoin teknolojisi ‘blokzinciri’ aramalarında ise, sektörel bazda önceliği sigorta sektörü almış. Onu sırayla sağlık, bankacılık, güvenlik ve emlak takip etmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.