btbilgi

Siber suçlular yıllardır bankaların peşinde ama geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde bu türden organize saldırılar epey artmış durumda. Bunlara son örnek ise Malta merkezli Valletta Bankası’nda yaşanmış. Hackerlar bankanın sistemlerini ele geçirip, 13 milyon euroluk uluslararası bir transfer girişimi yapmayı denemişler. Kötü niyetli siber saldırganların bu süreçte başarısız oldukları haber ediliyor. Fakat bu derece büyük operasyonları her ülkede ve her bankada görmemiz artık çok mümkün.

Times of Malta gazetesinin haberine bakılırsa hackerler Şuabt ayı ortasında Valletta Bankası’na yaptıkları siber saldırıda toplamda 13 milyon Euro ele geçirmiş. Bu miktarı İngiltere, Amerika, Çekya ve Hong Kong’a para transferi ile göndermeyi denemişler. Korku yaratan girişimin başarısız olduğu belirtilmesine rağmen banka herhangi bir riske karşı ATM’ler, mobil bankacılık ve e-posta servisleri dahil olmak üzere ülke genelindeki tüm işlemlere ara vermiş.

Mobil uygulama üzerinden yapılan saldırının ardından banka, soruşturma başlatmak adına hem yerel hem de uluslararası yasa uygulayıcılarına başvurmuş. Konuyla ilgili açıklama yapan Malta Başbakanı Joseph Muscat, dolandırıcılık girişiminin 30 dakika içerisinde engellenerek para akışına izin verilmediğini aktarmış. Hem banka hem de başbakan kullanıcı hesaplarının ve fonlarının etkilenmediği konusunda garanti vermekte. Yine de müşteriler kişisel verilerinin ele geçirildiğine yönelik endişelere sahip.

EY şirketinin bir araştırmasında, finansal hizmetler sektöründeki şirketlerin güvenlik ekiplerinin yüzde 31’inin, kurumlarının ihtiyaçlarını kabiliyet eksikliği nedeniyle karşılayamadığı belirtilmekte. Bu sorunlar, özellikle bankalarda güvenlik açıklarına meydan vermekte. Bu yüzden de banka müşterilerinin verileri ve BT altyapıları üçüncü partilerden kaynaklanan problemlerle karşılaşınca büyük bir felaket oluşabiliyor.

Küresel güvenlik yazılımları şirketi Bitdefender Antivirüs bu türden organize siber saldırıların, finans şirketlerinde yıkıcı ve uzun vadeli mali sonuçlar doğurabildiğini hatırlatmakta. Türkiye’deki bankaların da benzer bir durum yaşamasının oldukça olası gözüktüğü ifade ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.