btbilgi

2019 Cenevre Motor Fuarı sürerken, gösterilen en etkileyici araçların büyük çoğunluğu elektrikli otomobiller oldu. Fakat arada kalmış bir araç var ki, dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Otomotiv markası Skoda’nın tasarladığı yeni elektrikli araç, bir türlü kategoriye sokulamaması ile ilgi görüyor. Skoda Klement isimli prototip konsept hem elektrikli araba, hem elektrikli motorsiklet hem de elektrikli bisiklet öğelerini taşımakta.

Fuarda gösterilen Skoda Klement ilk bakışta bisiklete çok benzemekte. Çünkü normal (veya elektrikli) bir bisiklet gibi lastiklere sahip. Fakat araç oturuş ve kullanım şekli ile daha çok bir motorsiklet ya da bir scooter hissi veriyor. Bunun da ötesinde çok sıradışı bir özelliği var. Aracın normal bir arabadaki gibi hız ve fren pedalları bulunmakta. Bunların hepsi bir arada değerlendirilince, Klement’in ne kadar farklı ve tuhaf bir fikir olduğunu görmek zor değil.

Skoda Klement itiş gücünü arka tekerleğe monte edilmiş 4 kW’lik bir motordan alıyor. Bu motor sayesinde epey hız elde edilebilir fakat tasarımcıları maksimum hızı saatte 45 kilometreye limitlemişler. Bu da şehirde bir motorsiklet ehliyeti olmadan aracın rahatça herkes tarafından kullanılabilmesini mümkün kılacak. Araçta ayrıca sökülüp değiştirilebilir bir çift batarya var. Batarya paketi toplamda 1,25 kW/s enerji depolamakta. İki batarya beraber kullanıldığında araç kullanıcısına yaklaşık 62 kilometrelik bir menzil sağlayabiliyor.

Aracın gidonunda fren kolu veya hız için özel bir düzenek yok. Çünkü bunlar ayak pedalları ile gerçekleştiriliyor. Aynı bir hoverboard araç gibi iki pedal beraber öne doğru eğim verilirse araç hızlanıyor. Fren yapmak için ise kullanıcı pedallara arkaya doğru eğim veriyor. Frenlemenin kendisi ise ön tekerlekteki hidrolik papuçlar ve arka tekerlekteki ABS fren sistemi ile yapılmakta. Bunun dışında gövdeye monte edilmiş LED ışıklar sayesinde gece sürüşü daha güvenli hale getirilmiş.

Biraz elektrikli motorsiklet, biraz bisiklet: Skoda KlementSkoda bu aracı, geleceğin şehirlerinde sürdürülebilir bir mikromobilite çözümü olarak planlamış. Firmanın Modüller ve Platformlar Müdürü Aykut Günderen, artık günümüzün kuralları ile sürdürülebilir araçlar üretmenin zor olduğunu ve yenilikçi fikirlere ihtiyacımız olduğunu söylüyor. Günderen resmi duyuruda şunları aktarmakta: “Hedefimiz şehirlerin içinde ve dışındaki ulaşım, hava kirliliği ve ses kirliliği sorunlarına hitap edecek bir ekosistem yaratmak. İnsanların her geçen gün daha fazla şehirlere yöneldiği bir zamanda yaşıyoruz. Bu yüzden geleceğin şehirlerinin neye benzeyeceğini, insanların bu şehirlerde nasıl bir yerden bir yere gideceğini ve hangi çözümlerin onlara daha uygun olacağını düşünmeliyiz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.