btbilgi

Tüm dünya yapay zeka konularını konuşuyor ve her ülke kendi çapında yatırımlar yapmakta. Ama bu konuda iki ülke ön plana çıkıyor, ABD ve Çin. İki ülke de bilim ve teknoloji alanında büyük bir yarış içinde. Geleceğin ekonomilerinin bunlara bağlı olduğunu düşünürsek, yapılan yatırımların ileride kat kat geri döneceğini öngörmek yanlış olmayacaktır.

Yapay zeka kaçınılmaz bir şekilde teknolojinin, toplumun, ekonominin, hatta siyasetin ve hukukun tüm alanlarına girmeye başladı. Telefonlarımıza, arabalarımıza, evlerimize ve fabrikalarımıza kadar her yerde izlerini görebiliyoruz. Zaman içerisinde bu yeni teknoloji dünyanın ekonomik ve askeri güç dengesini bile dönüştürecek kadar etki sahibi olacak. Ülkeler de bu sebeple yapay zekada liderliği çok önemsiyorlar.

Yapay zekaya dair yatırımlarda halen bilimsel ve teknolojik çözümlerin ana üssü kabul edilen ABD lider konumda kabul edilse de, durum hızla değişiyor. ABD’nin Silikon Vadisi’nin inovasyonda yavaş yavaş liderliği kaptırıyor olması gibi, Çin de yapay zeka alanında liderliği eline geçirmeye çalşmakta. Ülkenin internet ve teknoloji devleri yapay zeka alanında çok ciddi çalışmalar yürütüyor. Çin devleti bu konuda küresel liderlik için 2030 yılını şimdiden işaret etmekte.

Çin, vatandaşlarının verilerini açıkça ve büyük bir soğukkanlılıkla topluyor. Bu çok büyük miktarda verinin işlenmesi için makine öğrenme sistemleri geliştiriliyor. Verilerin kontrolünün veri sahiplerinde olması talebi batıdaki tüketicilerde giderek artarken, Çin tüketicileri ise kendi verilerinin dünyanın en gelişmiş ekonomik modelini oluşturmasına seyirci kalmak durumundalar. PricewaterhouseCoopers’ın tahminine göre 2030’a kadar yapay zekanın küresel ekonomiye 15,7 trilyon dolar eklemesi öngörülmekte. Bu rakamın yarısının Çin’e, çeyreğinden daha azının ise ABD’ye ekleneceği tahmin edilmekte.

TRAI Kurucusu Halil Aksu bu konuda ülkemizin ne durumda olduğuna dair şu özet bilgileri vermekte: “Türkiye’de son dönemde bu alanda dikkat çekici çalışmalar bulunuyor. Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi (TRAI) başta olmak üzere yapay zeka alanında ciddi atılımlar var. Özel sektörün bu alanda çok ciddi projeleri bulunuyor. Yapay zekanın bağlı olduğu ekosisteminin de hızlıca büyüdüğünü görüyoruz. Bu yıl Bahçeşehir Koleji ana sponsorluğunda 14 Mart’ta ikincisi düzenlenecek Türkiye Yapay Zeka Zirvesi bu alana verilen önemi vurguluyor.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.