btbilgi

Şifreler ve parolalar her ne kadar internet ortamlarında en çok kullanılan kimlik onaylama tekniği olsa da, büyük sorunları da beraberinde getirmekte. Tüm online hesaplarınızda kullandığımız şifreleri düzenli şekilde değiştirme gerekli. Bazen unutup sıfırlamak durumunda kalıyoruz. Bir araştırmaya göre, bir internet kullanıcısı ortalama 130 tane siteye ve hesaba sahip. Bu da şifreleri hatırlamayı zorlaştırıyor. Ayrıca kullanıcılar yılda 11 saatlerini şifre girmek veya sıfırlamakla geçiriyorlar. Bu konuda çalışan Dünya Web Konsorsiyumu (WWC) ve FIDO Alliance, WebAuthn adındaki yeni standartı duyurdu.

‘Web Authentication’ (Web Kimlik Tanımlama) kavramının kısaltılmışı olan WebAuthn, şifreleri ve parolaları yok etmek için atılmış önemli adımlardan biri. Yapılan duyuru ile bir web standartı olarak kabul edilen WebAuthn, kullanıcıların şifre yerine biyometrik kimlik onaylama teknolojilerini daha fazla kullanmasını sağlayacak. Bu sayede web sitelerine ve online hesaplara erişimde kullanıcıların parmak izleri, yüz tanıma, donanımsal güvenlik anahtarları, akıllı telefon sensörleri ve akıllı saatler cihazlarla giriş daha fazla desteklenecek.

WWC’ye göre WebAuthn standartı şifreleri hatırlamak zorunda kalmamamızın dışında, bazı önemli güvenlik avantajlarına da sahip. Standartın bir parçası olan FIDO2 giriş sistemi, sitelerin sertifikalı özel giriş altyapılarına sahip olmasını sağlıyor. Bununla korunan sitelerde biyometrik kimlik tanıma yöntemleri ile giriş yapabilir ve siteye güvenebilirsiniz. Bu teknikte biyometrik kimlik özellikleri şahsi cihazınızda tutulur, böylece sunucuda veya web sitesinde depolanmaz. Bunun bir başka avantajı da markaların internet kullanıcılarının her hareketini takip etmelerini önlemeye yardımcı olmak.

WebAuthn duyurusu her ne kadar yeni yapıldıysa da, geçen seneden beri Microsoft ve Dropbox tarafından kullanılmaktaydı. Halen Google Chrome, Microsoft Edge, Apple Safari ve Firefox dahil çoğu popüler web tarayıcısı tarafından da desteklenmekte. Bu sayede yakın gelecekte güvenliği yetersiz şifre ve parolaların kullanımının biraz daha azalması bekleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.