btbilgi

Çin’deki Qinghai eyaletinde bulunan Mang’ai şehrinin çevresindeki doğal ortam kuru, dağlık ve sıcak. Bu da şehri bir Mars vadisine benzetmekte. Fırsattan yararlanmak isteyen hükümet, burada bir Mars simülasyon üssü kurmaya karar vermişti. 2018’in Temmuz ayında inşasına başlanan üs şimdi tamamlanmış. Hükümet üssü hem insanlı Mars görevleri için bir oryantasyon tesisi, hem de uzay yolculuklarına meraklı kişiler için bir turizm merkezi olarak kullanmayı planlamış.

Üssün kurulduğu bölge sert kayalıklar, tepeler ve ‘yardang’ denilen taşlık arazilere sahip. Bölgede gece ve gündüz arasındaki ısı farkları da oldukça yüksek. Bu da Kızıl Gezegen’in üzerinde bulunan kuru ve zorlu ortama çok benzetiliyor. Burada kurulan üs hem bir komüniteye, hem de Mars kamplarına ev sahipliği yapacak. Uzay seyahatleri için bilimsel araştırmalar gerçekleştirilecek, astronotlar burada zorlu hava koşullarına karşı eğitilecek. Diğer yandan üsse gelen ziyaretçilere eğitimler ve bilgiler verilecek, Mars ortamında yaşamın nasıl olacağı tanıtılacak.

Çin ilk Mars simülasyon üssünü ziyaretçilere açtıÜsse gelen ziyaretçiler kendilerini bu dünya dışı ortamda yaşama deneyimine kaptıracaklar. Mars’da yaşanabilecek sorunların nasıl çözüleceğine dair ipuçları alabilecekler. Enerji üretme, barınma, gıda üretme (özellikle de ‘Marslı’ filmindekine benzer patates üretimi) gibi konularda bilgilendirilecekler. Üssün kapsüllerinde ve özel hazırlanmış çadır barınaklarda 60 kişi aynı anda konaklayabilecek. Tabi ki ziyaretçiler Mars’ın gerçek zorlu ortamına göre yaşaması çok daha kolay bir yerde olacaklar. Mars’a seyahat edecek astronotlar oksijen olmayan düşük basınçlı bir atmosfer, Güneş radyasyonu ve sert fırtınalarla da boğuşmak zorunda kalacaklar.

Çin ilk Mars simülasyon üssünü ziyaretçilere açtıÜssün bir başka hedefi ise, eğer film veya dizi yapımcıları bilimkurgu filmlerinde mekan olarak kullanmak isterlerse, Mars ortamı sunan bir set görevi görmek. Üssün inşası yaklaşık 150 milyon Yuan (22,3 milyon Dolar) tutmuş ve 53 bin metrekareden büyük bir alana sahip. Dolayısı ile Çin hükümeti üssü mümkün olduğu kadar çok amaçla aynı anda kullanarak, maliyetini bir an önce çıkartmak niyetinde gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.