btbilgi

Tüm dünyada taşınabilir cihazların önemi artmaya devam etmekte. Akıllı telefonları hayatımızın her noktasında kullanıyoruz. Bu durumun farkında olan siber suçlular, mobil cihaz odaklı zararlı yazılımları dağıtmaya ağırlık vermiş durumdalar. Zararlı yazılımları hiçbir güvenlik çözümü kurmamış kullanıcıların cihazlarına bulaştırmak oldukça kolay oluyor. 2018 işte tam da bu sebeple mobil cihazlara yapılan saldırılarda rekor kımış bir yıl haline geldi.

Kaspersky Lab’in yayımladığı rapora göre, zararlı mobil yazılımlar kullanılarak düzenlenen saldırılar son bir yılda neredeyse iki kat artmış durumda. 2017’de 66,4 milyon mobil cihaz saldırısı düzenlenirken, 2018’de bu rakam 116,5 milyona yükselmiş. Saldırılardan etkilenen tekil kullanıcı sayısının da önemli ölçüde arttığı rapor ediliyor. Daha fazla cihaz saldırıya uğramış olmasına rağmen zararlı dosya sayısında ise azalma saptanmış.

2017’de zararlı yazılımlarla karşı karşıya kalan tekil kullanıcı sayısı 774 bin iken, bu sayı 2018’de 9 milyon 895 bin’den fazla olmuş. Karşı karşıya kalınan tehditler arasında en kayda değer artışı Trojan-Dropper adı verilen saldırı vektörü yakalamış. Bu tür saldırıların oranı neredeyse iki katına çıkarak yüzde 8,63’ten yüzde 17,21’e ulaşmış. Bu zararlı yazılımlar sistem korumasını alt ederek, mobil cihazlara truva atlarından fidye yazılımlarına kadar her tür zararlı yazılımı kurabiliyor.

Mobil cihaz saldırıları ile ilgili 2018 raporundaki diğer dikkat çekici veriler:

  • Firmanın güvenlik ürünleri 2018’de 150 ülkeden toplam 80 bin 638 kullanıcıyı mobil fidye yazılımlarından korumuş. 60 bin 176 adet mobil fidye yazılım örneği tespit edilmiş.
  • Zararlı mobil kriptopara madencisi kullanılan saldırıların sayısı 2018’de beş kat yükselmiş.
  • 2018’de mobil bankacılık truva atları için 151 bin 359 adet kurulum paketi tespit edilmiş. Bu sayı bir önceki yıla göre 1,6 kat daha fazla.

Kaspersky Lab Güvenlik Uzmanı Victor Chebyshev raporun sonuçları ile ilgili şu bilgileri veriyor: “Mobil cihaz kullanıcıları 2018’den bugüne kadar görülmüş en acımasız siber suç akınıyla karşı karşıya kaldı. Yıl içinde DNS ele geçirme gibi yeni tekniklerle mobil cihazlara saldırı düzenlendiğini gördük. İstenmeyen SMS’ler gibi gelişmiş dağıtım yöntemlerine de daha fazla odaklanıldığı tespit edildi. Bu eğilim, akıllı telefonlara mobil güvenlik çözümü ekleme ihtiyacının arttığını gösteriyor. Kullanıcılar kaynağı ne olursa olsun cihazlarını saldırı girişimlerine karşı korumalı.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.