btbilgi

Akıllı telefon uygulamaları dünyasında kullanışlı uygulamalar ve oyunlar her zaman büyük ilgi görmüştür. Ama onlar kadar ilgi gören diğer bir kategori de eğlence. Burada son iki yılda çok hızlı şekilde dünya çapında yükselmiş bir uygulamaya dikkat çekmek istiyoruz. 2016 yılında Çinli firma ByteDance tarafından piyasaya sürülen mini müzik video paylaşım servisi TikTok, şu anda 1 milyar indirmeyi aşmış. Bu da onu dünyanın en popüler sosyal medya ve eğlence uygulamalarından biri haline getirmekte.

Uygulama veri bankası Sensor Tower’ın verdiği bilgiye göre TikTok’un App Store ve Google Play uygulama mağazalarındaki toplam indirilme miktarı 1 milyardan fazla. Bu rakama Lite versiyonu ve çeşitli ülkelerdeki özelleştirilmiş versiyonlar da dahil. Ama Çin’deki Android versiyonları dahil değil. 2018’de tüm uygulama mağazası listelerinin tepesini zorlamış durumda. İlk sıralarda üç Facebook uygulaması var: 1) Facebook, 2) Messenge, 3) WhatsApp ve dördüncü sırada TikTok bulunmakta.

TikTok mini video uygulamasının durdurulamaz yükselişi2017’de ise TikTok 663 milyon kez indirilmiş. Karşılaştırmak gerekirse Facebook’un mobil uygulaması aynı dönemde 711 milyon kez ve Instagram ise 444 milyon kez indirilmiş. Tüm bu popüleritenin dayanak noktalarından biri ise çok büyük potansiyele sahip Hindistan pazarı. TikTok’un Hindistan’daki indirme rakamları, dünya çapındaki rakamların dörtte birini (yüzde 25) oluşturmaktaymış. Bu da yaklaşık 250 milyon adet indirilmiş olması anlamına gelmekte. 2019’un Ocak ayında uygulamanın tüm yeni kullanıcılarının yüzde 43’ü Hindistan’dan gelmiş. ABD’de ise yaklaşık 100 milyon indirme ile yine listelerin tepesine oynuyor. Ocak ayında oyun kategorisi dıında en çok indirilen mobil uygulama olmuş.

En büyük sosyal medya platformu Facebook ile karşılaştırmalar burada da bitmiyor. Sırada aktif kullanıcı sayıları var. Facebook platformunu günlük kullanan küresel aktif kullanıcı sayısı 2 milyar olarak veriliyor. WhatsApp’ın ise aylık aktif kullanıcı rakamı 2018’de 1,5 milyardı. ByteDance firması TikTok’un ise aylık 500 milyon aktif kullanıcısı olduğunu söylüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.