btbilgi

Sohbet ve anlık mesajlaşma uygulamaları günümüzde akıllı telefonlarda en çok kullanılan yazılımlar. En büyük markalardan gelen genelgeçer çözümlerden, küçük ama odaklı programlara kadar pazarda her şey bulmak mümkün. Her gün yeni bir WhatsApp veya Messenger piyasaya çıkmıyor ama orijinal uygulamalardan tonla var. Bunlara girişimci Marc Köhlbrugge’nin tasarladığı Expensive Chat yeni katıldı. Bu sohbet uygulamasının benzeriz özelliği ise, yazdığınız her karakter için size 1 sent para istemesi.

28 Şubat tarihinde Twitter üzerinden yeni sohbet uygulaması Expensive Chat duyurusunu yapan Köhlbrugge, bu projeyi bir sosyal deney olarak tanımlıyor. Web bazlı bir servis sunan uygulama, benzerleri gibi size ücretsiz haberleşme fırsatı vermiyor. Aksine, yazacağınız her mesaj cebinizden çıkan para anlamına geliyor. Karakter başına para talep edildiği için de, ne kadar çok veya ne kadar uzun mesaj atarsanız o kadar çok para ödüyorsunuz.

Expensive Chat uygulaması içinde en çok para harcayanların listelendiği bir bölüm var. Ayrıca her sohbet odasında en çok para harcayan kişilerin listesini de bulmak mümkün. Daha birkaç gündür piyasada olmasına rağmen, bu ilginç konsepti denemek isteyen kullanıcılarla dolup taşıyor. Kullanıcıların çoğunun yaptıkları işleri, verdikleri hizmetleri veya sattıkları ürünleri duyurmak amacında olan kişiler olması ise başka bir ilginçlik.

Köhlbrugge bu projeyi, insanların normalde bedava olan sohbet servislerine para ödeyip ödemeyeceklerini görmek için planladığını da söylüyor. Sohbet ortamlarında kimse kullanıcılardan para istemediği için, herkes istediği kadar mesaj yazma ve kendini hiç bir şekilde dizginlememe eğiliminde diyor. İşte bu proje de, bunun tersi olsaydı ne olurdu fikrinden yola çıkmış. Ama Köhlbrugge kolay yoldan para kazanma fikrinin cazip geldiğini de reddetmiyor.

Harf başına para alan sohbet uygulaması: Expensive Chat

Uygulamaya ödemelerinizi banka kartı, kredi kartı veye Stripe dijital ödeme hesabınız ile yapabilirsiniz. Ödeyeceğiniz tüm sohbet ücretleri direk olarak Köhlbrugge’nin cebine gidiyor. Daha açılalı birkaç gün olmasına rağmen, girişimci uygulama üzerinden en az 100 dolarlık para kazandığını açıklamış.

Peki neden bir sohbet uygulamasında harf başına para ödeyesiniz? Bazı kullanıcılar isimlerini listelerin tepsinde görmek için yapıyorlarmış. Ama Köhlbrugge başka kullanım alanları öneriyor. Mesela bir ünlü ile sohbet odasına girip, yazdığınız tüm mesajların ücretinin bir yardım kuruluşuna bağışlanması gibi. Projenin gördüğü ilgiye bakılırsa, bu aracı kullanmak isteyecek markalar yakında ortaya çıkabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.